İZMİR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Kültür Turizmi

Doğal ve tarihi güzellikleri, turizme uygun iklim koşulları, yeterli konaklama ve ulaşım altyapısı ile İzmir, turizm potansiyeli en fazla olan illerimizden biridir.
İlimiz bugünkü anlamda turizme yakın tarihte başlamış olmasına rağmen, tarihi özelliklerini incelediğimizde, her zaman turizmle iç içe olduğu görülür. Agora, Kadifekale, Smyrna(Tepekule), Bergama,Klaros (Ahmetbeyli), Kyme(Aliağa) ve antik dönemin 12 İon kentlerinden Efes (Selçuk), Erythrai (Çeşme) Teos (Sığacık), Lebedos (Ürkmez), Klazomenai (Urla),Phokaia (Foça),Kolophon (Değirmendere) ve Myrina (Aliağa) gibi tarihi alan ve kentler il sınırları içindedir.

Günümüz Selçuk ilçesi; farklı çağların tarih, din,kültür ve sanatına ev sahipliği yapmıştır. İlçe,tüm dünyaca bilinen,antik çağın en büyük, en önemli ticaret, din ve kültür merkezlerinden biri olan Efes Antik Kenti, Yamaç Evler,dünyanın yedi harikasından biri olan Artemis Tapınağı, Meryem Ana Evi, St. Jean Bazilikası, Yedi Uyuyanlar, İsa Bey Camii, Ayasuluk Kalesi ve daha pek çok yönü ile de ünlüdür.

Kent merkezinde bulunan müzeleri, Bergama, Çeşme, Ödemiş,Tire, Efes Müzeleri ve ören yerleri ile kültür turizmi olanaklarını Türkiye’de ilk sunan ildir. Bu tarihi ve kültürel doku zenginliğinin bir göstergesi olarak 2011 yılından beri UNESCO Dünya Kültürel Mirası geçici listesinde olan Bergama 2014 yılında, Efes 2015 yılında  asıl listeye alınmıştır. Birgi tarihi kenti ile Çandarlı ve Foça Kaleleri geçici listede olup, bunların asıl listeye alınması,Çeşme Kalesi ve Tire yerleşim alanının da geçici listeye alınması için çalışmalar yürütülmektedir.Deniz,güneş, kum üçlüsünün yanı sıra,kent merkezinde antik dönemden beri varlığını korumuş olan Kadifekale, dünyanın bilinen en büyük antik agoralarından birisi olan Smyrna Agorası kendine has dokusuyla mistik bir atmosfere sahip Kemeraltı Çarşısı, Saat Kulesi, camileri,kiliseleri, havraları, hanları, çeşmeleri, tarihi köşkleri, kendine özgü mimari dokusuyla Alsancak semti kültür turizmi yönünden şehrin önemli çekicilikleridir. Ayrıca yöresel kültürü,el sanatları,geleneksel mutfağı, ulusal ve uluslararası kültür- sanat etkinlikleri ve diğer kültürel değerleri ile İzmir yaygın olarak kültür turizminin gerçekleştirildiği bir destinasyondur. İlimizde gerek bireysel olarak, gerekse seyahat acentaları kanalıyla gelen turistler için pek çok kültür turu imkanları mevcuttur.