İZMİR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

İzmir Mutfağı


OTLAR

İZMİR YEMEKLERİ VE TARİFLERİ

TATLILAR

 

İzmir tarih boyunca çeşitli topluluklara ev sahipliği yapmıştır. Bu çeşitlilik İzmir mutfağında da görülür. İzmir ve çevresinde yaşayan yerleşik ya da göçebe Türkler, İzmirli Rumlar, Levantenler, Sefaradlar, mübadele yıllarında Batı Trakya ve adalarından (Girit, Sakız, Midilli)  gelenler, Makedonlar, Boşnaklar, Arnavutlar, Afrika kökenli Araplar bu kültürün çeşitliliğini oluşturur.

İzmir mutfağının zeytinyağıyla lezzetlenen sebze, ot ve balık yemekleri, Akdeniz mutfak özellikleri ile dikkati çeker. İzmir mutfağının Akdenizli kısmına daha çok kıyı kesimlerinde rastlanır. Zeytinyağı ile lezzetlenen sebze ve ot yemekleri ile körfezden çıkan balıklardan yapılan yemeklerin en güzel örneklerine İzmir’in merkezinin yanı sıra Urla, Karaburun, Seferihisar, Tire, Foça, Çeşme ilçelerinde rastlayabilirsiniz.

Diğer yanda temelinde göçebe yaşam ve hayvancılık faaliyetlerinin olduğu et, süt ve buğdaya dayalı olarak şekillenen mutfak kültürüne ise İzmir’in kırsal kesiminde rastlanır. Bergama, Kınık, Kiraz, Menemen, Ödemiş, Tire gibi ilçelerde bu mutfağın örneklerine rastlanır.

Tire ilçesinde kuyu tandır, tire köfte, her çeşit kavurmalık, haşlamalık, böreklik ot çeşitliliğine rastlanır. Seferihisar’da kuzu ve oğlak dolması, çeşitli börekler, tatlılar, (sütlaç, oklavadan sıyırma, lor baklavası vb), yaprak sarma ve kabak çiçeği dolması örneklerine rastlanır.

Keşkek hemen her ilçede düğünlerin vazgeçilmez yemeğidir. Yanında sütlaç, zerde, ya da höşmerim (Karaburun’da sündürme denir) tatlılarından birisi mutlaka olur. Menemen, Ödemiş, Seferihisar-Payamlı, Dikili’de en az keşkek kadar önemsenen bir başka düğün yemeği de topalaktır. Ödemiş ve Dikili ilçelerinde ayrıca dibile denilen bir tatlı düğünlerde bayramlarda mutlaka yapılır.

İzmir sokak lezzetleri açısından da geniş bir çeşitliliğe sahiptir. Sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi İzmir gevreği ve boyoz, atıştırmalıkların başında gelen kumru, kelle söğüş, çöp şiş ve yazın içinizi serinleten şerbet çeşitliliğine Kemeraltı çarşısı başta olmak üzere İzmir’in hemen her yerinde rastlayabilirsiniz.