İZMİR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

ÇEŞME

cesme

ÇEŞME ADI NEREDEN GELİYOR?

Çeşme, İzmir'in 94 km. batısında, kendi adını taşıyan yarımadanın en ucunda kurulmuştur. Gemiciler tarafından küçük liman diye adlandırılmıştır. Fakat Çeşme ve civarında kaynak suları bol olduğundan, zamanla çoğalan ve buz gibi suların aktığı çeşmelerinden dolayı da yöreye Çeşme denilmiştir. Sürekli akan bu kaynakların etrafında çeşme yaptırmak günümüzde olduğu gibi, eski geleneklerimiz arasında da yer almıştır. Çeşme adını, bir zamanlar yüz kadar olduğu söylenen bu çeşmelerden almıştır. Bu çeşmelerin hepsinin kendisine özgü bir özelliği ve mimarisi bulunur.

 

TARİHİ

Antik Dönem:

Çeşme, Lydia, Pers, Pergamon (Bergama) Krallığı, Roma ve Bizans egemenliklerini yaşamıştır. Çeşme Limanı’nın ön plana çıkmasındaki en önemli faktörlerden biri de Sakız Adası’ndan Anadolu kıyılarına en yakın ve güvenilir nokta olmasıdır. Bu nedenle liman, yüzyıllar boyunca ticari alışverişi canlı halde sürdürebilmiştir.

3. Yüzyılın son yarısı ile 14. Yüzyılın başlarında Batı Anadolu’nun ticari hayatına isim yazmış Cenevizler ’in etkisi görülmüştür. Aynı dönemde yöre bir ara Çaka Bey’in yönetimi ’ne girmişse de hâkimiyeti kısa sürmüştür.

 

Türk Hakimiyeti Dönemi:

1330'da Cenevizliler ‘in Sakız adasına yerleşmeleriyle konumu buraya en uygun olan Çeşme limanı bir kez daha önem kazanmış, böylece Cenevizliler ile ticaret doğal koşullarda sürdürülmüştür. İlk kez 1. Beyazıt (yıldırım) tarafından Osmanlı topraklarına katılmıştır. Fakat Ankara Savaşı'ndan sonra (1402), Timur tarafından yeniden Aydınoğulları'na verilir. 17.yy sonlarından itibaren Batı Anadolu ürünlerinin satıldığı küçük bir ticaret merkezi olan İzmir'in bir anda ticari üstünlüğü ele geçirmesiyle, Çeşme Limanı, İzmir Limanı'nın yanında giderek gerilemiş ve önemini yitirmiştir.

Yüzyıllarca Eyalet sistemiyle idare edilmiş olan Osmanlı Devleti'nde, 8 Kasım 1864'te Sultan Abdülaziz döneminde köklü değişiklikler yapılmış ve çıkarılan kanunlarla bu değişiklikler uygulanmaya başlamıştır. Buna göre Aydın ilinin İzmir sancağına bağlı bir kazası olan Çeşme, Kaymakamlık olmuştur. Kurtuluş Savaşı’nda özellikle 9 Eylül 1922’ de İzmir’in, 16 Eylül 1922’ de, Çeşme’nin Yunan işgalinden kurtuluşu ile Rum nüfusu Yunanistan’a gitmiştir. 24 Temmuz 1923’te Lozan Antlaşması ile nüfus mübadelesi yapılmıştır.

 

Cumhuriyet Dönemi:

Günümüzde Çeşme gümrüğünden Yunanistan adalarına gemi seferleri yapılmaktadır.

 

ÇEŞME’DEKİ TARİHİ YERLER

Çeşme’de son yıllarda yapılan arkeolojik çalışmalar, bölgede Neolitik Çağdan itibaren yerleşim olduğunu göstermiştir. Çeşme İlçesi, Sakarya Mahallesi Bozalan Mevkiinde Neolitik; Germiyan Yalısında Kalkolitik ve Miken Dönemi; Boyalık Mevkiinde Tunç Dönemi, Bağlararası Mevkiinde Tunç Dönemi, Eski Çeşme Köyünde Beylikler ve Osmanlı Dönemi, Ildırı Köyünde,  Reisdere Mahallesindeki buluntu veya kalıntıları Çeşme İlçesinin yaklaşık olarak sekizbin yıldır yerleşime sahne olduğunu göstermiştir. 

 

ÇEŞME’DEKİ ÖNEMLİ ÇEŞMELER

Mehmet Kethuda Çeşmesi:


Çeşme/Mehmet Kethuda Çeşmesi

Ahmetoğlu Hacı Memiş Ağa Çeşmesi ( Ömer Ağa ):


Hacı  Memiş Ağa Çeşmesi

 
Hamaloğlu veya Hafize Rabia Hatun Çeşmesi:

Hammaloğlu Hafize Rabia Çeşmesi

Şerif Ağazade Seyyidi Hasan Ağa Ailesi Hacı Salihe Çeşmesi:

Hacı Salihe Çeşmesi

   

Kaymakam Sadık Bey Çeşmesi:

Kaymakam Sadık Bey Çeşmesi


cesme cesmeleri

TARİHİ YERLER

  Çeşme Kalesi:

Çeşme Kalesi

2. Beyazıt tarafından 1508 yılında dikdörtgen biçiminde yaptırılan kale, 6 kulesi ve üç yanındaki hendeklerle muhteşem bir görüntü oluşturur. İlk yapıldığı zamanlarda denize sıfır olarak inşa edilen kale, zaman içerisinden denizin doldurulmasıyla daha içte kaldı. Kaleyi ziyaret ettiğinizde, kalenin önünde Büyük Türk Komutanı Kaptan-ı Derya Cezayirli Hasan Paşa'nın yanında aslanı bulunan heykeli de görülebilmektedir.


Çeşme Kalesi surlar

Kervansaray:

1528 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından Kervansaray Çeşme'ye ayrı bir özellik katar. Tarih içinde özellikle yabancı tüccarların konaklaması için kullanılan kervansaray günümüzde 45 odalı bir otel olarak hizmet vermektedir. Kervansaray ‘da ayrıca gece eğlence mekanları ve alış-veriş merkezleri de bulunmaktadır.

Çeşme Müzesi: 


Çeşme Müzesi      Çeşme Müzesi

Daha çok Erythrai, Çeşme ilçe merkezi Alaçatı ve Kalemburnu yöresinden çıkan eserlerin sergilendiği tarihi Çeşme Kalesinde bulunan Çeşme Arkeoloji Müzesinde 320 adet arkeolojik 126 adet etnografik eser ile 31 adet sikke, toplam olarak 477 adet eser teşhir edilmektedir.

Erytrai (Ildırı):


Athena Tapınağı Erythrai Çeşme       Erythrai Tiyatro Çeşme

Ildırı köyünün antik dönemdeki adı Erythrai’dir. Erythrai sözcüğünün Yunancada “kırmızı” anlamına gelen Erythros’tan türediği, kent toprağını kırmızı renginden dolayı Erythrai’nin “Kızıl Kent” anlamında kullanıldığı sanılmaktadır.

Bir başka varsayıma göre ise kent adını ilk kurucu Giritli Rhadamanthes’in oğlu Erythros’tan almıştır. Kentte ele geçen bulgular, bu yörede ilk Tunç Çağ’ından bu yana yerleşimin olduğunu göstermiştir. 


SPORTİF AKTİVİTELER

 

Avcılık:
Çeşme kara avcılığından hoşlanalar için de zengin bir yer. En ilginç ve heyecan verici av, kuşkusuz domuz avıdır. Yetkili makamlardan gerekli izinler alındıktan sonra Çeşme'de herkes domuz avına çıkabilmektedir. Çeşme keklik ve tavşan bakımından da çok zengin bir yerdir. Bu hayvanların en çok görüldüğü mevsim Eylül-Aralık ayları arasında olup bu mevsim süresince avlanmak serbesttir. Çeşme avcılıkla ilgilenenleri kışın da ağırlayabilir.

 

Kamp-Karavan:
Büyük Liman ve Paşa Limanı koylarında bulunan kamp alanları keyifli ve eğlenceli kamp olanakları sunmaktadır. Ayrıca Antik Erythrai kentinin bulunduğu Ildırı yöresindeki doğal plajlar kamp alanları kullanıma son derece uygundur. Her yıl yüzlerce kampçı bu bölgeleri tercih etmektedir.

 

Çeşme’de Yatçılık:
Çeşme’de yatçılık son derece gelişmiş durumdadır. Çeşme yatçılar için adeta bir cennet konumundadır.

 

Yat Limanı:
Çeşme Yarımadası'nın güneyi Türkiye'nin belli başlı yat güzergâhlarından birini oluşturmaktadır. Çeşme-Kuşadası güzergâhı yat turizmi altyapısının en çok geliştiği alandır. Ticari ve yat limanı bulunan Çeşme Limanı'nın iskelesi iki küçük tonajlı gemi yanaşabilecek kapasitededir. Yat Limanı ise 150 teknenin barınabileceği büyüklükte tasarlanmıştır.

 

Alaçatı İskelesi:
Alaçatı beldesinin güneyinde yan yana sıralanmış koylarla, yatçılar için bir cennet niteliğindedir. İskelede tam teşekküllü bir şekilde 80 tekne barınabilmektedir.

 

Çeşme-Altınyunus Yat Limanı:
70 büyük ve 40 küçük tekne bağlanabilecek kapasitede olup her türlü yat bakım hizmeti verebiliyor. Yat Limanı geceleyen ya da konaklayan yatlara su, elektrik, telefon, bakım, onarım ve kışlama hizmetlerini verebilecek durumdadır.

ÇEŞMENİN ADALARI VE DALIŞ SPORU

Fener Adası:

En fazla 15-18 metreye kadar derinleşen bu ada akıntı dalışından hoşlananlar için ideal bir bölge. Şansınız varsa adanın daimi ziyaretçilerinden foklarla bile karşılaşabilirsiniz. Ada etrafında iki dalış noktası bulunuyor. Her iki dalış noktasında fazla derin olmayan dip yapısından dolayı genelde ikinci dalışlar için kullanılmakta. Derinlikleri 18 metre olan yörede yapılacak dalışlarda renkli dip yapısı sizi büyüleyecek. Her türlü sünger ve mercanın bulunduğu ada yöresinde karagöz, sarpa gibi küçük sürü balıkları da dalışta size eşlik edecek. Kimi kez fokların görüldüğü adada birkaç eski fok mağarası da bulunuyor.

Yatak Adası:
Derinliğin 40 metreye kadar gittiği bu ada yaklaşık 8-10 metre derinlikte yer alan muhteşem mağarası ile ünlü. Genellikle günün son dalışı için tercih ediliyor. Adanın batısında yer alan iki mağara girişi ve içindeki süngerlerin kapladığı alan ile oluşan renkli cümbüşü makro ve geniş açı fotoğraf çekenler için oldukça uygun. Geniş açı objektif ile içeriye girdikten sonra dışarıya baktığınızda karanlığın önündeki turkuaz renkli mavilikler sizi büyüleyecek.

 

Eşek Adası:
Etrafında birçok dalış noktası olmasına rağmen yarık kaya noktası adanın en güzel yeri. Derinlik 50-60 metrelere kadar inebiliyor. Özellikle üstü 20 metrelerden başlayıp dibi 40 metrelere kadar inen doğu duvarı her dalgıcın görmek isteyeceği bir yer.

 

Ildırı Körfezi:
Geçen seneye kadar yasak olan bu bölgedeki mağara resifi ile en güzel dalış yeridir. Sığlığın batıya bakan tarafında güneyden kuzeye doğru yaklaşık hemen hemen 70 metre uzunluğunda bir duvar uzanıyor. Üst kısmı yüzeye yaklaşık 8 metre derinlikte olan bu duvarın derinliği 12 metreden 35 metre derinliğe kadar gidiyor. 21 metre civarında birbirine bağlı 3 adet mağara var ve bu mağaraların bir tanesinin sığlığın ortasında 12 metre civarına bir çıkışı bulunuyor.

 

Rüzgâr Sörfü:
Alaçatı, Avrupa'nın sörf bölgeleri arasında en ilginç ve çeşitlik sunan bölgesidir. Bozulmamış örtüsü ile sörf merkezi V biçiminde berrak suyu olan bir koydadır. Çeşitli rüzgâr koşulları ve ideal sörf alanı ile Avrupa'daki en önemli sörf merkezlerinden birisidir. Deniz suyunun oldukça sığ olduğu bu bölgede rüzgâr da kuzeyden esmektedir.
Haziran ayından Eylül ayının ortalarına kadar ortalama 4-6 şiddetinde esen rüzgâr, Nisan-Ekim aylarında ise %50 güney rüzgârı olarak eser ve güzel dalgalar oluşturur. Alaçatı sanki sörfçüler için yapılmış bir bölge gibidir. Alaçatı'nın en güzel özelliği, rüzgârın soldan, yani meltem olarak esmesi ve şiddetli rüzgârda dahi düzenli dalgaların oluşmasıdır. Akıntının da rüzgâr ile aynı yönde olması sörf yapanlara doyumsuz anlar yaşatıyor. Alaçatı ayrıca meltem rüzgârına sahip bölgeler arasında hiç şüphesiz en güvenilir olanıdır. Burada dört ayrı rüzgâr Ege'nin içlerine uzanan Çeşme Yarımadası'nı okşamaktadır.


Pırlanta Plajı’nda Kitesurf:
Çeşmenin en batısında bulunan Pırlanta Plajı adını pırlanta gibi parlayan kumundan almıştır. Denizin 250 metre boyunca sığ ve sadece pırıl pırıl kum olmasıyla da dünyanın dört bir yanından sörfçülerin bu bölgeye gelmesini sağlamıştır.

 

Kitesurf, diğer birçok ekstrem sporla da birbirini tamamlıyor. Kitesurf, rüzgâr sörfünün yeni jenerasyonudur.

Pırlanta Plajı’nda bulunan sörf tesisi Kitesurfbeach, Uluslararası Kitesurf organizasyonu (IKO) nun Türkiye’deki sertifika veren okulu olup, sadece sertifikalı öğretmenler ile eğitim verilmektedir.

Windsurf ve Kitesurfçülere çevre otellerde konaklama, kamp ve karavan imkânı tanıyan Pırlanta Plajındaki tesislerde, ayrıca seyretmeye gelenler için de bir kafe, yüzme ve güneşlenme alanları yer almaktadır.

 

 ÇEŞME PLAJLARI

   Çeşme Plajları

Ilıca:
Çeşme plajlarının ve özellikle Ilıca plajının en önemli özelliklerinden biri de, kıyıdan denize doğru yaklaşık yüz metrelik bir şeridin insan boyunu geçmeyecek derinlikte olması. Sığ sularda, özellikle termal kaynaklarla beslenen sularda ultraviyole ışınlarının insan sağlığına çok daha fazla yararlı olduğu bilimsel bulgularla kesinleşmiş durumda.


Boyalık Koyu:
Yaklaşık 5 km. uzunluğunda ve çok güzel plajlara sahip bir koydur. Ilıca plajının karakteristiklerini gösteren bu koy ayrıca bugün Çeşme’nin en hızlı gelişen turizm alanlarından birisidir. Bu koyun kuzey rüzgârlarına kapalı en sakin plajı ise Sakin Deniz (Ayayorgi) plajıdır.

 

Şifne-Büyük Liman-Paşa Limanı:
Ilıca plajı merkez olmak üzere kuzeydoğu yönünde Şifne’ye kadar uzanan kıyı bandı, güzel plajları ve kaplıcalarıyla büyüleyici bir merkez. Büyük Liman, Paşa Limanı koyları, turistik tesislerin, kamp alanlarının ve toplu yazlık konutların toplandığı bir yer konumunda. Şifne, kaplıcalarıyla ünlü bir merkez ve çok sayıda temiz ve düzenli pansiyon hizmet veriyor.

 

Ildırı:


Ildırı

Antik Erythria kentinin bulunduğu Ildırı ve yöresi, doğal plajları ve kamp alanlarını bakımından kampçılar için ilginç bir yöre.

 

Dalyan ve Sakızlı Koy:
Çeşme yarımadasının kuzey kıyılarında yer alan bu turistik merkezler, tipik balıkçı mahallesi, evleri, limanı, plajları ve insanlarıyla Ege yaşantısının ve doğal güzelliklerinin toplandığı bir yöre.

 

Çiftlikköy ve Pırlanta Plajı:
Bu plaj Çeşme'nin güney ve güneybatısında yer alıyor. Burada da sizleri son derece kaliteli otel ve pansiyonlar bekliyor. Ayrıca burada kamp yapmak için de uygun alanlar bulunuyor. 

 

Çatamaz Plajı:
Çeşme ilçe merkezinden ulaşımın sağlandığı Çatazmak Plajı da Çeşme'nin görülmeye değer plajlarından.

 

Eşek Adası:
Eski adıyla "GONİ" olarak bilinen günümüzün Eşek Adası Çeşme`den yatlarla bir saat uzaklıkta, temiz koyları ve konuksever eşekleriyle günübirlik yat gezintileri için ideal bir yer. Ada tamamen turistik amaçlara hizmet etmekte ve Milli Parklar kapsamında olduğundan gece konaklaması mümkün değildir. Adanın hemen yanında bulunan Kara ada, doğal bir akvaryum görünümünde olan Mavi Koy sizi büyüleyen bir uğrak yeri olacak.


KAPLICALAR:

Çeşme Ilıcaları:

Çeşme Ilıcaları plajı ve ılıcası aynı yerde olan dünyanın en ilginç ve zor bulunur ılıcalarından biridir. Suların sıcaklığı 58oC dolayındadır. Romatizmanın kronik her şekli, gut şişmanlık gibi metabolizma bozuklukları ile raşitizm, kadın, deri, hastalıkları, karaciğer ve idrar yollarının ağrılı hastalıklarında yararlı olmaktadır.

 

Şifne (Reisdere) Kaplıca ve Çamuru:

Romatizma, raşitizm, kadın hastalıkları ve idrar yolları, mide, bağırsak, egzama, kan çıbanı gibi deri hastalıklarında yararlıdır.


Sakız Ağacı        Sakız Ağacı

6000 yıl önce ilk kez Çeşme’de bulunan sakız ağaçları görülmeye değerdir. Bu ağaçlardan lezzetli aromasıyla sakız reçeli ve eşsiz sakız rakısı yapılır. Sakız mutfaklarda kullanımının yanı sıra ilaç ve boya üretiminde de kullanılır.

Eski Yunan doktorları, sakızdan kuduza, yılan sokmalarına, mide rahatsızlıklarına, bağırsak ve akciğer hastalıklarına karşı çeşitli ilaçlar yaparlardı. X. yüzyıldan sonra, sakızın ünü, Sakız Adasını aşarak yayılmış ve dünyada meşhur olmuştur.


Kültür ve Turizm Bakanlığından Belgeli Konaklama Tesisleri Sayısı:

--Konaklama Tesisleri--(2021)

İşletme Belgeli Tesisler

Yatırım Belgeli Tesisler

TOPLAM

Tesis
Sayısı

Oda
Sayısı

Yatak
Sayısı

Tesis Sayısı

Oda
Sayısı

Yatak
Sayısı

Tesis
Sayısı

Oda
Sayısı

Yatak
Sayısı

ÇEŞME

61

4460

9307

15

12423062765702

12369

Turizm İşletme Belgeli Konaklama Yerleri:

Sınıfı

Adı

Adresi

Telefon

Faks

Web Sitesi -E-posta

Özel

Alaçatı Beach Resort & Spa

Hacımemiş Mah.Çark Plajı Liman Mevkii.8010 Sokak No: 11 

716 61 61

www.alacati.com

Özel

Alaçatı Köstem Hotel

Alaçatı Mah 1004 Sokak No: 7http://www.alacatikostemhotel.com/

Özel

Alaçatı Luce Otel l

Yeni Mecidiye Mah.İnönü Cad.No: 49
Alaçtı ı

716 64 41

www.lucealacati.com

Özel

Alaçatı Port Kapari Otel

Hacı Memiş Mah.8024 Sokak No: 4 Alaçatı

716 06 74

www.kapariotel.com

Özel

Alavya Otel

Yeni Mecidiye Mah 3003 Sokak No: 1
Paşa Cad.No: 80-82-84 Alaçatı

716 66 32

www.alavya.com.tr

***

Albano Otel

Çevre Yolu, Deniz Cad.No:35

712 82 02

www.cesmealbanohotel.com

**

Ali Doruk Oteli  

Dalyan Caddesi No:23

712 72 73

http://dorukotel.angelfire.com/cesme

MAO

Altın Yunus Apart 

Altınyunus mah. 3435 Sok No:2

723 12 50

***

Antmare Otel 

Hacımemiş Mah.8000 Sk No: 28/1


7169433


www.antmare.com

*****

Altın Yunus Resort& Termal Hotel
Çeşme 

Boyalık Mevkii, Kalem Burnu

723 12 50

www.altinyunus.com.tr

*****

Sheraton Çeşme Resort&SPA 

Ilıca Mevkii 

723 12 40

www.sheratoncesme.com

Özel

Beyevi Alaçatı

Yeni Mecidiye Mah.Kemalpaşa Cad.
No: 126 Alaçatı


716 80 85


www.beyevi.com.tr

*****

Radisson Blu Resort & Spa Çeşme 

Altınyunus mah. 3435 Sok No:25

455 45 00

www.radissonhotels.com

*****

Ilıca Spa Wellness Termal Resort l

Boyalık Mevk 3447 Sok No:31

723 31 31

www.ilicahotel.com

Özel

Chigdem Hotel Alaçatı

Tokoğlu Mah.1016 Sokak No: 16 Alaçatı


716 85 10


www.chigdemboutiquehotel.com

Özel

Çeşme Kanuni Kervansaray

Ilıca Mah.5136 Sokak No: 2

712 06 30-1

www.cesmekervansaray.com.tr

***

Çeşme Otel Yeni 

İnönü Caddesi 2053 Sokak No: 15/ A
( A Blok ) İnönü Caddesi 2067 Sokak
No: 2/ A ( b Blok ) 

712 72 12 

http://www.otelyeni.com/

*****

Boyalık Beach Otel 

Boyalık Mah.3200 Sokak No: 1/ A 

488 88 00

http://www.boyalikbeachcesme.com/

*****

Ontur II Oteli

Cumhuriyet Mah 4310 Sokak No:1

724 00 11

www.onturhotels.com/onturcesme

****

Labranda Alaçatı Prıncess

Alaçatı Mahallesi 18010 Sokak No: 4
Alaçatı/Çeşme

700 01 00

Özel

İmren Han ve Konakları

Y.Mecidiköy Mah.1039 Sok No:26


716 60 02

www.alacatiimrenhanbutikotel.com

Özel

İncirli Ev Alaçatı

Yeni Mecidiye Mah.3076 Sokak No:1
Alaçatı

716 03 53

www.incirliev.com

***

Scala Nuova İnkim Hotel

İzmir Cad.Ilıca Mevkii


723 39 00


http://inkimhotel.com

**

Kabasakal Oteli

Yıldızburnu mevkii Ilıca

723 47 61

www.otelkabasakal.com

***

Kalinda Inn Ilıca Çeşme

Ilıca Mah.5136 Sokak No: 2

723 51 50

www.kalindainn.com

Özel

La Caprıa Suıte Alaçatı

Yeni Mecidiye Mah İsmet İnönü Blv.
No: 35 Alaçatı

716 08 22

www.lacariasuithotel.com.

Pansiyon

Leylak 

Y.Mecidiye Mah.Atatürk Bulvarı No:38
Alaçatı

716 88 55

http://leylakhotel.com.tr/

***

My Solmaz Otel

İsmet İnönü Mah.2122 Sok. No:5/1

712 00 10

www.solmazdeluxe.com

Özel

My Stone Home Oteli

5082 Sokak No:54 Ilıca

723 09 79

http://www.mystonehomehotel.com

****

Pırıl Otel

İnönü Mah.2122 Sokak No: 28/ A

712 75 74

www.pirilhotel.com

****

Kaya Prestige Sunshine

Narlıca-Dolaplıkuyu Mevkii Ildır- Alaçatı

725 1500

www.kayaprestigesunshine.com

**

Pasifik Oteli

16 Ey.M.Dalyan y 3011 Sok No:36

712 63 31

www.pasifikotel.com

***

Port Alaçatı Otel

Hacı Memiş Mah.Liman Mevkii Alaçatı

716 03 85

www.portalacati.com.tr

***

Pupil Otel 

Y.Mecidiköy Mah.İnönü Cad. No: 85
Alaçatı 

716 87 27

www.pupilalacatiotel.com

****

Babaylon Oteli l

Altınkum Mah. 200 Sk. N:12 

722 14 85

www.babaylonotelcesme.com

**

Otel Rıdvan 

16 Eylül Mahallesi. Cumhuriyet Meydanı No:11

712 63 36

www.ridvanotel.com

Pansiyon


Sakız Çiçeği

Sakarya Mah.3086 Sok. No:3
kalkandere Mevkii/Çeşme

712 73 67

www.sakizcicegipansiyon.com

Butik

Solto Alaçatı Oteli

H. Memiş Mah. 8000 Sk.No:8 AÇatı

716 06 61

www.soltohotel.com

****

Sisus Otel

Dalyan Mah.4137 Sokak No: 1


724 03 30


www.sisushotel.com

Özel

Yukarı Sokak 


Tokoğlu Mah.1031 Sokak No: 2


716 71 51


www.yukarisokak.com

**

Scala Nuova Anex Hotel 

Ilıca Mah.5136 Sokak No: 6/ A

723 39 07

Müstakil Apart Otel

Dalyan Plaza Apart Otel

Dalyan Mah.4227 Sokak No: 28

724 80 00

www.dalyanplaza.com.tr

Özel


Alaçatı Otel Viento 

Alaçatı Mah 11039 Sokak No: 18-20 ı

716 95 85

Özel

Erenedira Otel Alaçatı  l

Alaçatı Mah.Kemalpaşa Cad.No: 25

716 92 96

Özel

Alaçatı Ala Otel

Alaçatı Mahallesi 13046 Sokak No:1

716 07 80 

http://www.alaotel.com/

***

Fırat Mert Hotel

İnönü Mahallesi  2122 Sokak No: 34

712 78 48

http://www.firatmerthotel.com/

 Özel  Alaçatı Port Ladera  Alaçatı Mahallesi 18018 Sokak No: 13   716 95 60   http://www.portladera.com/
 Özel  Hay Alaçatı  Alaçatı Mahallesi 12008 Sokak No: 9/ A  Çeşme    716 06 40  
 Özel  Brera Alaçatı Alaçatı Mah.11077 Sokak No: 35   716 08 01   
 Özel  Marge Otel    723 51 00   
 ***** Zigana Alaçatı Resort Alaçatı Mahallesi 18001 Sokak No: 6   488 43 00   
 Pansiyon  Alaçatı Zyra  Alaçatı Mah.Cumguriyet Caddesi No: 27    
 *****  The Nowness Laksiry Hotel & Spa 16 Eylül Mah 3014 Sokak No: 99 Ayasaranda    


Turizm Yatırım Belgeli Konaklama Tesisleri:

Sınıfı

Adı

Adresi

TK5

Clup Çeşme Festival

Çiftlk Mah.Pamukova Mevkii

5

Zigana Alaçatı Resort

Alaçatı Liman mevkii 32 K.III

1

Balanbaka


4

Termal Otel Ontur Çeşme

Cumh. Mah. 4310 Sokak 22 G11 Dalyan

Kamping

Manastır Alaçatı Club

Akçakaya Mevkii 35950 Alaçatı

1

Encoreıst Port Hotel

Liman Mevkii

1

Quattordıcı Otel

16 Eylül Mah.

B

Gir-Tur Otel

Ilıca Mah.Ilıca Cad.Mevkii

B

Marıposa Butik Otel

16 Eylül Mah 3014 Sokak

5

Golden Beach Vıp

Musalla Mah.Demirhan Mevkii

B

Golden Beach

Sakarya Mah Güzelyalı Mevkii

2

Homes Paşalimanı Otel

Paşa Limanı Koyu Ilıca Mah Punta Mevkii

2

Çeşme Reges 1 Otel

Sakarya Mah ( Boyalık Mah) 3198/1 Sokak No: 5


2

Çeşme Reges 2 Otel

Sakarya Mah ( Boyalık Mah) 3198/1 Sokak No: 3 Çeşme

3

Çeşme Reges 3 Otel

Sakarya Mah ( Boyalık Mah) 3198/1 Sokak No: 3 Çeşme

1

Alaçatı Porto Dieci

Alaçatı Mah.Liman Mevkii  Çeşme

3

Ovacık Otel Çeşme

Musalla Mah.Kız Kapanı Mevkii

2

Paşalimanı Folkart Otel

Ardıç Mahallesi 5431/1 Sokak No: 5 Çeşme

2

Paşalimanı İzart Otel

Ardıç ( Ilıca ) Mah.5476 Sokak No:25

4

Biblos Club Alaçatı

Alaçatı Mah. Çeşme

3

Krem Otel

Ilıca Mah.5062 Sokak No: 32

B

Nloft Çeşme Butik Otel

Cumhuriyet Mah.4323 Sokak Dalyan

B

Limon Butik Otel

Sakarya Mah.Bozalan Mevkii Çeşme

2

Sevtur Otel

Musalla Mahallesi Çeşme

4

Svl Alaçatı Çeşme Otel

Liman Mevkii Alaçatı- Çeşme

B

Agronda Hotel 1

Dikencik Mevkii Alaçatı Mahallesi

B

Agronda Hotel 2

Dikencik Mevkii Alaçatı Mahallesi

3

Kosa

Musalla Mah 1312 Sokak Fener Mevkii

1

Mls Otel

4400 Sokak

3

B Life Ayasaranda

Ayasaranda Mevkii 16 Eylül Mah

B

Fanti

16 Eylül Mahallesi 3047/2 Sokak No: 1/ A

2

Fener Folkart Otel

Musalla Mahallesi1136 Sokak No: 42

1

Turdus İliacus Alaçatı

Alaçatı Mah. 11005 Sokak No:21

1

Alaçatı Julio

Alaçatı Mah. 11003 Sokak No:10

1

Kırmızı Ardıçkuşu Alaçatı

Alaçatı Mahallesi 11005/1 No: 2

1

Alaçatı Hacımemiş Palas

12012 Sokak No: 54

3

Alaçatı The Desıgn Hotel

Alaçatı Mah.13010 Sokak No: 1/1

3

Alaçatı Dilek Beach Resort

Alaçatı Mah

3

Çeşme Stilo 1

16 Eylül Mahalesi Ayasaranda Mevkii

3

Vıllagıo

16 Eylül Mahalesi Ayasaranda Mevkii

3

Çeşme Stilo 2

16 Eylül Mahalesi Ayasaranda Mevkii

4

Ayasandra Otel

16 Eylül Mahallesi .Tekke Plajı Mevkii

B

Fabro-Ormen Çeşme Butik Otel

16 Eylül Mahallesi

B

Fabro Çeşme Butik Otel

Dalyan Mahallesi

2

Cbç Otel

Sakarya Mah.Boyalık Mevkii

1

Çeşme Gls Suit Otel

Üniversite Mah.( Eski Dalyan Mah ) 4601 Sokak No: 5

2

Ayasaranda Suıt Otel

16 Eylül Mah.3317 Sokak No: 1

1

Ayasaranda 2 Suıt Otel

17 Eylül Mah.3317 Sokak No: 1

Turizm Yatırım Belgeli Termal Tesis:

****

Termal

Termal Otel Ontur Çeşme

Cumh. Mah. 4310 Sokak 22G11 paft.6796 ada 11 parsel Dalyan

72 oda

164 yatak

*** Termal

Casa de Playe Otel

Dalyan Köyü (20H II pafta 7943 ada 4 parsel Çeşme

96 oda

212 yatak

Turizm Yatırım Belgeli Yeme-İçme Tesisi:

 

ALAÇATI TRAKTÖR 
RESTAURANT 

Alaçatı Mahallesi 11005 Sokak No: 25 Çeşme / İZMİR 

 
 

BABAMIN ÇİFTLİĞİ 

Germiyan Mah.Ocak Küme Evleri No: 20 

 
 

LİMON KÖY İÇİ ALAÇATI

Alaçatı Mah.Cumhuriyet Cad.No: 21/ 1  
  
ÇATI
 Germiyan Mah.Ocak Küme Evleri No: 20 

                                

*** Çeşme’de 40 adet Günübirlik Gezi Teknesi faaliyet göstermektedir.

Seyahat Acentası Verileri:

A Grubu Seyahat Acentası

15

C Grubu Seyahat Acentası

1

Çeşme İlçesinde Bulunan Mavi Bayraklı Plaj Listesi:

1

Çeşme

Alaçatı

Alaçatı Beach Resort & Spa

2

Çeşme

Merkez

Babaylon Otel

3

Çeşme

Dilaila Beach Club

4

Çeşme

Grand Ontur Hotel Çeşme

5

Çeşme

Paparazzi Beach Club

6

Çeşme


Boyalık Beach Hotel & Spa

7

Çeşme


Altınyunus Resort & Thermal Hotel


8

Çeşme


Radisson Blu Resort&SPA Hotel


9

Çeşme


Ilıca Hotel Spa & Thermal Resort


10

Çeşme


Sheraton Çeşme Hotel

Çeşme İlçesinde Bulunan Mavi Bayraklı Marina Listesi:

Kategori

Bölge

Marina Adı

Marina

Çeşme

Setur Marina

ÇEŞME HALK KÜTÜPHANELERİ:

  • Çeşme İlçe Halk Kütüphanesi:

               Adres: 16 Eylül Mahallesi 3025 Sokak No:13 Çeşme, Tel: 0(232) 712 60 94

  • Alaçatı Halk Kütüphanesi:

Adres: Eski Belediye Binası Çeşme (KAPALI)

Kütüphane Kitap ve Okuyucu İstatistikleri: (2021 Yılı)

Kütüphane Adı

Kitap Sayısı

Okuyucu Sayısı

Üye Sayısı

Ödünç Materyal Sayısı

Çeşme İlçe Halk Kütüphanesi

12761

76

1836

36

Alaçatı Halk Kütüphanesi

-

Personel yokluğundan geçici olarak kapalı