İZMİR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

BALÇOVA

BALÇOVA ADI NEREDEN GELİYOR?

Eski dönemlerde Ayesefit olarak kullanılan köyün adı, köy arazisinin büyük bir kısmının balçık olması nedeniyle, Balçık Havi olarak değişmiş ve daha sonra söylene söylene Balçık Ova birleşerek bugünkü ismi olan Balçova adını almıştır.

COĞRAFYASI:

İlçenin Konumu: 

Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde yer alan İlçemiz Konak, Karabağlar ve Narlıdere İlçeleri ile komşudur. Yüz ölçümü 29.000 dekardır.(Yaklaşık 29 Km2)İlçe nüfusu, Sanayi Kuruluşu bulunmayan İlçede ticari hayatı küçük ve orta ölçekli ticarethaneler ile büyük alışveriş merkezleri oluşturmaktadır. 

İklimi:

İlçe’de tüm bölgeye hakim olan Akdeniz iklimi hüküm sürmektedir.

Yeryüzü Şekilleri: 

Balçova ve çevresindeki toprak oluşumunda, coğrafi- Jeomorfoloji ana materyal özellikler ve zamana bağlı olarak fiziksel ve kimyasal özellikler, çok değişik olan farklı toprak gruplarını meydana getirmiştir. Bunlar, Zonal ve Azonal toprak gruplarından oluşmaktadır. Zonal topraklar, “Kırmızı Akdeniz Toprakları”, Akdeniz iklim şartlarının etkisi ile oluşmuş bu toprağa, Teleferik Dağının eteklerinde rastlanmaktadır. Bu toprak verimlilik yönünden orta ve kireç yönünden oldukça fakirdir. Azanol topraklar (Alüvyal topraklar) bu toprak çeşidi, Balçova yerleşim merkezi ile kıyı arasında dar bir şerit halinde uzanan ovada yaygındır. Kumlu, milli ve killi bünyededir. Ayrıca ova yüzeyi ile güneyde yükselen dağlık kesim arasındaki eteklerde Kolüvyal topraklar gelişmiştir.

Akarsular/Göller: 

Yamaçlardan inen, düzensiz rejimli 5 adet dereden; Yahya Deresi ve Sarıpınar Deresi Hacı Ahmet Deresiyle birleşerek, Molla Kuyu Deresi ve Ilıca Dereleri İnciraltında denize ulaşırlar. Ilıca Deresinin Çıtak Mevkiinde kurulmuş olan Cengiz Saran Barajı ve gölü, içme-kullanma ve tarımsal sulama bakımından büyük önem taşır. İlçenin 6 Kilometreyi aşan sahil şeridi vardır.

Bitki Örtüsü: 

İklim şartlarına göre oluşan ve doğal ortamda denge halinde olan bitki toplulukları, asıl Akdeniz bitki topluluklarından oluşmaktadır. (Klimakse bitki toplulukları). Çatalkaya’nın kuzey yamaçlarında maki, Teke Dağının yamaçlarında ise; çoğunlukla kısa boylu çalılardan oluşan garig türleri, stabil duruma geçmiştir. Çevredeki ormanlar oldukça azdır.

SOSYAL VE EKONOMİK YAPI:

İlçe ve İzmir halkının yararlanabileceği Sosyal Tesislerin başında Termal Tesisleri, piknik ve gezi alanları olarak kullanılan Teleferik İşletmeleri ve İnciraltı Kent Ormanı gelmektedir. Mithatpaşa Caddesi üzerinde bulunan iş ve alışveriş merkezleri de İlçedeki sosyal ve ekonomik hayatı canlandırmaktadır.

İlçenin 6 km.’yi aşan sahil şeridinde balıkçılık yapılmaktadır.

BALÇOVA’NIN TARİHİ:

İlçenin eski çağlara ait tarihi ile ilgili yeterli bilgi bulunmamaktadır. Bununla beraber İzmir ile aynı tarihi paylaştığı sanılmaktadır. Buna dayanılarak yörenin MÖ.1200 yıllarında İonia göçü sırasında kolonistlerin buraya yerleştiği ve yerli halk ile kaynaştığı olasıdır. Pers, Roma ve Bizans dönemlerinde burada yerleşim olduğu bilinmektedir. Homeros’un İliada Destanı’nda Troia Savaşı’na katılan Agamemnon ve Menelaos’un buradaki şifalı sularda yaralı askerlerini iyileştirdiği yazılıdır. Sonraki dönemlerde Narlıdere’de deniz kenarında oturan, balıkçılıkla geçinen halkın korsanların saldırılarından kurtulmak için Balçova Mevkiine göç etmişlerdir. Roma döneminde Agamemnon’un Troia Savaşı’nda konakladığı yerde bulunan kaplıcalardan yararlanmak üzere 4 km2.lik bir alan üzerinde tesisler ve hamam yapılmıştır. Bunlara ait temel kalıntıları, su kuyusu ve bir mahzen de günümüze kadar gelmiştir.

BALÇOVA’DA TURİZM:

İlçede herhangi bir tarihi eser olmayıp, Termal Tesisleri ile Teleferik Tesisi, ormanlık alanları, baraj gölü ile İnciraltı Gençlik Parkı, Sahili ve Çakal Burnu Dalyanı ilçenin doğal güzellikleridir.

Teleferik tesislerinin altında bulunan Orman İçi Piknik alanı modern bir tesis haline getirilerek hizmete açılmıştır. İlçe de; Manastır yürüyüş yolu, Baraj yolu, İnciraltı yürüyüş yolu, Termal hotel içi yürüyüş yolu gibi alternatif yürüyüş güzergâhları mevcuttur.

Balçova – Teleferik: 

İzmirlilerin Balçova'ya çok sık aralıklarla seferler yapan belediye otobüsleri ile günün her saatinde ulaşabilecekleri bir piknik alanıdır. Teleferik ile üç dakika süren ve enfes bir İzmir manzarasının eşlik ettiği yolculuk sonunda tepedeki tesislere ulaşılır. Dileyen et marketten alışveriş yapıp “kendin pişir-kendin ye” bölümünden yararlanabilir, isteyen de restoranlarda yemeğini yiyebilir. Temiz havada, İzmir manzarasına hakim dinlenme tesislerinde ailenizle birlikte piknik yapabileceğiniz oldukça keyifli bir ortama sahiptir.


      balçova


TURİZM VERİLERİ:

Kültür ve Turizm Bakanlığından Belgeli Konaklama Tesisleri Sayısı:

--Konaklama Tesisleri--(2021)

İşletme Belgeli Tesisler

Yatırım Belgeli Tesisler

TOPLAM

Tesis
Sayısı

Oda
Sayısı

Yatak
Sayısı

Tesis Sayısı

Oda
Sayısı

Yatak
Sayısı

Tesis
Sayısı

Oda
Sayısı

Yatak
Sayısı

BALÇOVA

3

599

1204

1

156

312

4

755

1516

Turizm İşletme Belgeli Konaklama Tesisleri:

Sınıfı

Adı

Adresi

Telefon-Faks

Web Sitesi -E-posta

****

Balçova Termal Oteli

Vali Hüs. Öğütcan Cad No:2 Balçova

259 01 02
259 08 29

www.balcovatermal.com info@balcovatermal.com

****

Ramada Encore İzmir

Mithatpaşa Cad.No: 44/ Z 11 Balçova

477 35 35
477 35 30

http://www.ramadaencoreizmir.com

info@ramadaencoreizmir.com

*****

Wyndham Grand İzmir Özdilek

İnciraltı Mah. Balçova

292 13 00
292 13 13

http://www.wyndhamgrandizmir.com/ info@wyndhamgrandizmir.com

Seyahat Acentası Verileri:

A Grubu Seyahat Acentası

8

BALÇOVA İLÇE HALK KÜTÜPHANESİ:

Adres: Eğitim Mahallesi Dumlupınar Sokak No:1 K:4 Balçova,     Tel: 0(232) 278 55 63

Kütüphane Kitap ve Okuyucu İstatistikleri: (2020 Yılı)

Kütüphane Adı

Kitap Sayısı

Okuyucu Sayısı

Üye Sayısı

Ödünç Materyal Sayısı

Balçova İlçe Halk Kütüphanesi

14535

11442

7889

12230