İZMİR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Sakız Enginarı

SAKIZ ENGİNARI

İzmir’de Balçova, Mordoğan, Çeşme ve Karaburun civarlarında yetişir. Sakız enginarın hasatı kasım ayında başlar nisan ayının sonuna kadar devam eder.

Enginar; Türkiye’de İzmir ve Yalova-Bursa çevresinde yetişir. Son yıllarda Adana’ya kadar olan kıyı bölgesinde yetiştiriciliği yayılmıştır.En önemli yerli enginar çeşitleri: Sakız Enginarı ve Bayrampaşa Enginarı'dır.
Bayrampaşa Enginarı: Özelliği bakımından sakıza göre oldukça farklıdır. İri top şeklinde sıkı ve ağırdır. (150-250 gram.) Geçici bir çeşittir. Mayıs ve haziran aylarında olgunlaşır. Taze tüketimin yanında konservelik olarak da uygundur. Enginar mor çiçekli çok yıllık bir bitkidir. Sebze olarak kabul edilmesine karşın yenilen kısmı henüz açmamış çiçek tomurcuğu olduğundan meyve sınıfına da girer. Tüm sebze ve meyvelerde olduğu gibi enginarın düzenli olarak tüketilmesi sağlığa oldukça yararlıdır.

FAYDALARI

- C,B vitaminleri ve magnezyum içerir. Ayrıca yapraklarında bulunan sinarin kolesterolü düşüren bir maddedir.
- Anemi, romatizma, gut hastalığı, hazımsızlık, cilt kaşıntıları ve hatta böcek ve yılan ısırmalarında kullanılmaktadır.
- Huzursuz bağırsak sendromu olarak bilinen (irritabl bağırsak), spastik kolon sorununda oldukça faydalıdır. Sindirimi kolaylaştırarak hastalığa özgü acı, ağrı, şişkinlik, gaz, ishal ve kabızlık bulgularını düzeltmektedir.

- Kötü kolesterol olarak bilinen HDL oranlarını düşürmektedir. Özellikle yaprak kısımları kötü kolesterolle savaşmaktadır.
- Alkol tükettikten sonra oluşan baş ağrısı, yorgunluk ve ağız kuruluğunu hızlıca gidermektedir.

- İştah kaybını önler.
-  Organları temizleyen, zihinsel kapasiteyi arttıran enginar antioksidan özelliktedir. Toksik maddelerin atılması ve yaşlanmanın geciktirilmesini de sağlamaktadır.

- Enginar karaciğeri uyaran bir madde olduğu için; safra sorunları ve taşı olanlar fazla tüketmemeleri gerekir. Aynı aileden olan papatya ve kasımpatı bitkilerine alerjisi olanlar enginarı yememelidir.
- Enginarın ilaçlar ve diğer bitkilerle bilinen bir etkileşimi yoktur.