İZMİR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Sakız Ağacı

SAKIZ AĞACI (Pistacia Lentiscus)

Damla sakızı sadece Yunanistan’ın Sakız Adası’nın güneyinde ve Türkiye’nin batısında Çeşme Yarımadası'nda yetişmektedir. Ege ve Akdeniz Bölgesi’nin bitkisidir.

Damla sakızına ait ilk bilgiler milattan önceki zamanda Herodot tarafından verilmiştir. Büyük hekim Hipokrat tarafından damla sakızı iyi bilinmektedir. Bergamalı Galen; saç dökülmesinden, yılan sokmasına kadar bütün ilaçların içinde damla sakızına yer vermiştir. Sakız eskiden balgam söktürücü olarak, diş etlerini kuvvetlendirmek ve ağız kokusunu gidermek için kullanılırdı. Ülser ve mide kanserine iyi geldiği bilinmekteydi.

Damla sakızı; yapıştırıcı cila olarak ve parfümeride kullanılır. Yemeklere de ayrı bir tat vermektedir. Muhallebi gibi tatlılara eklendiği zaman koku ve tat açısından oldukça lezzetlendiği görülür.

Bulgaristan’da “Mastika” adı verilen rakı damla sakızından yapılmaktadır.

*Erkek ve dişi sakız ağacı vardır. Damla sakızı verimi sadece erkek ağaçtan olur. Bir ağaç ortalama 300-500 gram sakız toplanır. Ağaçların verim çağı; 15-30 yaş arasındadır. Damla sakızının kilosu ortalama 100 Avro’nun üstünde seyreder.

Damla Sakızının Kullanım Alanları:

-Natürel olarak çiğnendiği zaman sindirimi kolaylaştırır.

-Ağız ve diş sağlığı üzerinde önemli etkiye sahiptir.

-Diş macunu olarak kullanılır.

-Yüksek tansiyon ve kalp krizi riskini azaltır.

*Gıda Sektöründe: reçel/dondurma ve tatlı yapımında kullanılır.

*Kozmetik Sektöründe: UV ışınlarını emme özelliği olduğu için güneş yağları bileşiminde kullanılır.