İZMİR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Saat Kulesi

SAAT KULESİ 

 

Konak Meydanı'nda yer alan ve İzmir’in sembolü olan Saat Kulesi Osmanlı Padişahı Sultan II. Abdülhamid’in tahta çıkışının 25. yıldönümü nedeniyle 1901 yılında; İzmir Valisi Kıbrıslı Kamil Paşa, Bahriye Mirlivası Said Paşa ve Belediye Reisi Eşref Paşa’dan oluşan komisyon tarafından yaptırılmıştır. Saat Kulesinin inşaatını mimar Raymond Charles Pere yapmıştır. Yaklaşık 1 yıl süren yoğun çalışmalardan sonra, 1 Eylül 1901 yılında İzmir'in simgesine dönüşen Çeşmeli Saat Kulesi'nin açılışı yapılmıştır. 
Tabanı 81 m2. olan ve dört basamaklı mermer bir platform üzerine yapılan Saat Kulesi 25 m. yüksekliğinde, dört katlı ve sekizgen planlıdır. Platformu beyaz mermerden, diğer yapıları ise kesme taştan yapılmıştır. 
Sekizgen platformun dar kenarlarında, dörder küçük sütun üzerine oturan sebiller yer alır. At nalı kemerli, baldeken biçimli sebillerin üçer çeşmesi, kurnası ve ortasında fıskiyeleri vardır. Fıskiyelerden ikisi günümüze ulaşmamıştır. Saat Kulesi'nin kolonları Kuzey Afrika temasını taşır.

Kulenin saati Alman İmparatoru 2. Wilhelm tarafından hediye edilmiştir. Saat Kulesi’nin dışı baklava dilimi kabartmalarla bezenmiştir ve dış yüzeye dört tane 75 cm. çapında saat eklenmiştir. 
Kule, 1974 yılındaki 5,2'lik depremde hasar almış ve Kulenin saati depremin meydana geldiği saat olan 02.04’te durmuştur. İki yıl içinde Kule tekrar onarılmış ve saati günümüzde de halen çalışır durumdadır.