İZMİR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Kemeraltı

                                                                                       KEMERALTI

  

Mezarlık başı semtinden Konak Meydanı’na kadar uzanan bölgeyi içine alan tarihi çarşıdır. Çarşının ana caddesi Anafartalar Caddesidir. Ve büyük kavis çizer. Bu kavis; caddenin geçen yüzyıllarda var olan iç limanın etrafını dolaşmış olmasından kaynaklanmaktadır. Liman, zamanla ağzına doğru dolmaya başladığından, yeni yerleşim ve ticaret sahaları açılmış ve buraları yeni binalarla değerlendirilmiştir. İlk yapıldığı yıllarda çarşı, kısmen tonozlu, kiremit örtülü, yan sokakları ve arastalarıyla bir kapalı çarşı görünümündeydi.

Yakın yıllara kadar Şadırvan altı Cami’nden Havra Sokağı’na kadar devam eden sokakların üstü örtülü idi. Çarşı; Kemeraltı adını bu bölümünün üstünün kapalı olması özelliğinden almıştır. Çarşıya dik olarak açılan bugünkü küçük sokakların bir bölümünün üstü de yine beşik tonozlarla örtülü bulunuyordu. Bunlara açılan diğer ara sokaklarla birlikte arastalar oluşmaktaydı. Çarşı içinde pek çok han yer almaktadır. 

Eskiden olduğu gibi günümüzde de Kemeraltı Çarşısı, İzmir’in en önemli alışveriş merkezidir. Eskinin gizemli tonoz ve kubbeli dükkânlarının sayısı oldukça azalsa bile, modern iş merkezleri, mağazaları, sinemaları ve kafeteryaları ile sokakları günün her saati canlı, her türlü alışverişin yapılabileceği bir site görünümündedir. Bu kapalı ve açık mekânlardan oluşan çarşıda geleneksel Türk el sanatlarından seramikler, çini panolar, ahşap ürünler, tombaklar, halı ve kilimler, deri ürünlerinin her çeşidini bulmak mümkündür. 

KEMERALTI HANLARI

Kemeraltı bölgesinde günümüze kadar ulaşmış büyüklü küçüklü pekçok han bulunmaktadır. Bunlar;

*Abacıoğlu Hanı
*Abdurrahman Hanı
*Arap Hanı
*Büyük Demir Hanı
*Büyük Karaosmanoğlu Hanı
*Cambaz Hanı
*Çakaloğlu Hanı
*Çarşılı Hanı
*Fazlıoğlu Hanı
*Küçük Karaosmanoğlu Hanı
*Kızlarağası Hanı
*Manisalıoğlu Hanı
*Musevit Hanı
*Mirkelamlıoğlu Hanı
*Piyale Hanı
*Selvili Hanı
*Tütün Hanı
*Uzun Han
*Yeni Han