İZMİR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Yürüyüş Güzergahları

Kentsel yaşamın ve teknolojiye bağlı olarak artan iş temposu ile birlikte insan ilişkilerinde yaşanan yabancılaşma ve yoğun rekabet, stres katsayısını 2'ye 3'e katlar oldu. Bunun sonucu olarak da yalnızca kentin kendisi değil, yaşam da çekilmez hal alırken, kaçış yolları aramaya başladık. Bulduğumuz en önemli yollardan biri ise, bizi doğanın eşsiz güzelliklerle dolu dingin ve huzurlu ortamına götüren “trekking” oldu. Başlangıçta doğasever insanların, doğal güzellikleri yaşamak ve doğada bulunmak amaçlı gerçekleştirdikleri kişisel veya arkadaş çevresi etkinlikleri olarak başlayan trekking, günümüzde alternatif turizm çatısı altında giderek ekonomik bir boyut kazanmış ve büyümüştür.

Bugün trekking, genelde şehrin stresinden kurtulmak isteyenlerin, hafta sonu günübirlik şehre yakın parkurlarda ya da yabancı ülkelerde 2-3 haftalık turlar şeklinde, profesyonel bir rehber eşliğinde gerçekleştirdikleri bir spor haline gelmiştir.     

İzmir ve çevresi tarihi zenginlikleri ve doğal güzellikleriyle, trekking yapmaya elverişli parkurlarla dolmuştur.

Kulüpler ve dernekler, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nün onayladığı İzmir ve çevresindeki çok sayıdaki güzergahta; doğa yürüyüşü, kamp etkinliği ve dağ bisikleti etkinliği düzenlemektedir.


D: Doğa
K: Kültür
D+K: Doğa ve Kültür

"Kaynak: Ege Turizm Derneği, İzmir Ekoturizm Güzergahları Kitabı"