İZMİR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

İzmir Doğal Yaşam Parkı

İZMİR DOĞAL YAŞAM PARKI

(Çiğli Sasalı Hayvanat Bahçesi)

 

                                                                                 

1937 yılında Türkiye’de ilk hayvanat bahçesi olarak Kültürpark içinde 18 dönümlük alana kurulmuştur.

30 Kasım 2008 yılında Çiğli Sasalı’daki 425 dönümlük alanda Türkiye’nin ilk Doğal Yaşam Parkına’na dönüştürülmüştür.

/İzmir Doğal Yaşam Parkı; Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumlar Birliği üyesidir.

İzmir Hayvanat Bahçesinden ve yurtdışından getirilen hayvanlar burada, kendi doğal ortamları gibi bir alanda kafes ve tel olmadan kendi doğal yaşam alanlarındaki gibi yaşamaktadırlar. 120 türde: 1500 hayvan yaşamaktadırlar. 3000 ağaç ve 250 bitki türü vardır.

Doğal Yaşam Parkı’nda ziyaretçilerin, hayvanları kendi doğal ortamlarında rahatça izleyebilmeleri için gezinti bantları, gözetleme kuleleri bulunuyor.
Parkın giriş kısmında, içinde çok sayıda su kuşunun yaşayacağı 8.450 metrekare büyüklüğünde gölet yer alıyor.

Parkta, çocukların ata binebileceği manej, ahırlar ve kümes bölümlerinin bulunduğu oyun alanları bulunuyor. 
Ziyaretçilerle hayvanların aralarında kafes, tel gibi yapay görsel ayıraçlar parkta bulunmuyor. Bu ayıraçların yerine, doğaya uygun bir şekilde su ve hendek gibi doğal engelleyiciler kullanılıyor.

Avrupa’nın en büyük doğal yaşam alanı olan İzmir Kuş Cenneti’nde 500 bin civarında kuş türü yaşamaktadır.

**Doğal Yaşam Parkı, 3 Nisan 2011’de EAZA’ya üye olmuştur.

EAZA 35 farklı ülkeden 300’ü aşkın hayvanat bahçesi ve akvaryumun üyesi olduğu bir birliktir. 1992 yılında kurulan EAZA eğitim, araştırma ve koruma hedeflerine yönelik Avrupa hayvanat bahçeleri ve akvaryumları içinde işbirliğini sağlamaktadır. Bu işbirliğini eğitim, araştırma ve koruma çalışmalarında kullanır.

** EAZA biyoçeşitliğinin tehlike altında olduğu her geçen gün canlı türünün tükendiğine dikkat çeken hayvan türlerinin korunması konusunda kampanyalar yürütmektedir.  EAZA üyeleri ekosistem ve habitatı korumalarında aktif görevler almaktadır.

İzmir Doğal Yaşam Parkı'nda hayvan mutfağı, yem ambarı, atölye, yemekhane, karantina, eğitim-konferans ve sergi salonu ile giriş binası gibi bölümlerin yanı sıra ziyaretçilerin araçları için  500 araçlık otopark alanı da var. 

Karşıyaka ve Çiğli Anadolu Caddesi - Cahar Dudayev Bulvarı üzerinden Sasalı ve Tuzla Kuş Cenneti Yolu'nu izleyerek İzmir Doğal Yaşam Parkı'na ulaşabilirsiniz.