İZMİR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Ege Üniversitesi Kağıt Ve Kitap Sanatları Müzesi Açıldı

Ege Üniversitesi Kağıt Ve Kitap Sanatları Müzesi Açıldı

 

 KAĞIT ve kitabın uzun soluklu yolculuğunu farklı kültürlerden örneklerle ziyaretçilere sunmaya hazırlayan Ege Üniversitesi(EÜ) Kağıt ve Kitap Sanatları Müzesi  12,12,2012 sat 12,00de düzenlenen bir törenle açıldı.

Türkiye'nin ilk kağıt ve kitap sanatları müzesi, EÜ’si bünyesindeki levanten köşelerinden olan Billian Konutu'nda Ege Üniversitesi Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı eski binası içine açıldı. Bilgi ve görselleriyle her eğitim düzeyindeki öğrencilere hitap edecek müzenin alt katında kağıt, üst katında ise kitaplar bulunuyor. Müzede bulunan objelerin tamamına yakını kişi, kurum ve sanatçıların bağışlarından oluşuyor.

Müzenin açılışına Kültür ve Turizm Bakanlığı Danışmanı Hakan Taşçı, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüllaziz Eziz, çok sayıda akademisyen ve davetli katıldı.

Kağıt ve kitap tarihini 'uygarlığının ışıklı yolu' olarak tanımlayan Rektör Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, "Milattan önce 3500'lerde papirüsün kullanımıyla başladığı kabul edilen kağıt tarihi, kağıtların ciltlenerek bir arada tutulması ile ortaya çıkan kitabın tarihi, insanlığın bugün ulaştığı uygarlık aşamasının büyülü, ışıklı yolu gibidir. Ege Üniversitesi Kağıt ve Kitap Sanatları Müzesi, bu ışıklı yolun bir göstergesi olacaktır" dedi.

Kağıt ve kitabın Avrupa'dan Uzakdoğu'ya, bugüne kadar geçirdiği evrelerden örneklerin bulunduğu müzede 700'den fazla eser sergilenecek.