İZMİR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

VIII. Milletlerarası Türk Halk Kültürü Kongresi Özdere'de başladı. Kasım 2011

VIII. Milletlerarası Türk Halk Kültürü Kongresi Gümüldür'de başladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından beş yılda bir gerçekleştirilen Milletler arası Türk Halk Kültürü Kongresi 21- 24 Kasım 2011 tarihleri arasında Özdere'de yapılacak.
Ege Turizm Derneği, Türk Dünyası Yazarlar ve Sanatçılar Vakfı işbirliği ile düzenlenen kongreye Türkiye dahil 15 ülke katılacak, 52'si yabancı toplam 224 bildiri sunulacak. İlki 1975 yılında yapılan ve 1981 yılından itibaren beş yılda bir düzenlenen Milletler Arası Türk Halk Kültürü Kongresi'nde, halk kültürü ürünlerinin araştırılması, derlenmesi, arşivlenmesi, değerlendirmelerde bulunularak Türk ve Dünya kamuoyunun dikkatine sunulması amaçlanıyor.

Açılışı İzmir Vali Yardımcısı Haluk TUNÇSU ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Doç.Dr.Ahmet ARI tarafından yapıldı.

İzmir Özdere - Paloma Pasha Resort Otel'de 21-24 Kasım 2011 tarihlerinde gerçekleşecek kongrede Türk Halk Kültürü, Türk Halk Edebiyatı, Müzik, Oyun ve Eğlence, Gelenek Görenek ve İnançlar, Maddi Kültür (Halk Mimarisi - El Sanatları), Somut Olmayan Kültürel Miras konularında 224 bildiri sunulacak. Azerbaycan, Rusya, Kırgızistan, Makedonya, Çin, Moğolistan, Almanya, İran, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Irak, bildiri sunacak ülkeler arasında yer alıyor.