İZMİR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Devlet Resim Heykel Müzesinde“Evliya Çelebi’nin Dünyası” Sergisi'nin açılışı yapıldı.

İzmir Devlet Resim Heykel Müzesinde yapılan açılışa, Doğumunun 400.yılı nedeniyle UNESCO tarafından ilan edilen Evliya Çelebi Yılı kapsamında Bakanlığımız Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü, Bahçeşehir Üniversitesi Medeniyet Araştırma Merkezi ve Avrasya Yazarlar Birliği işbirliğinde hazırlanan “Evliya Çelebi’nin Dünyası” harita sergisi Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ertuğrul GÜNAY, Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Mahmut EVKURAN, Türk Dil Kurumu Başkanı Prof.Dr. Şükrü Haluk Akalın, Unesco Türkiye Milli Komisyonu Evliya Celebi Kutlama Yılı Koordinatörü Prof. Dr. Mehmet Kalpaklı, Vali Yardımcısı Haluk Tunçsu ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdülaziz Ediz katıldılar.

 • evliya
 • evliya
 • evliya
 • evliya
 • evliya
 • evliya
 • evliya
 • evliya
 • evliya
 • evliya
 • evliyasetggi

2011, Türk ve dünya kültür tarihi açısından son derece önemli bir şahsiyet olan Evliya Çelebi’nin doğumunun 400. yılıdır. Birleşmiş Milletler Bilim, Eğitim ve Kültür Kuruluşu UNESCO’nun 22 Eylül 2009 tarihinde gerçekleştirilen 35. Genel Konferansında 2011 yılı anma ve kutlamalar listesinde “Evliya Çelebi’nin 400. Doğum Yıldönümü” resmi olarak ilan edilmiştir.

EVLİYA ÇELEBİ’NİN DÜNYASI HARİTA KOLEKSİYONU

             Bakanlığımız, Başbakanlık Tanıtma Fonu, MEDAM, Avrasya Yazarlar Birliği’ın katkılarıyla Evliya Çelebi’nin gezdiği yerler, bu yerlerin özellikleri ve ziyaret tarihlerini tek tek belirten detaylı haritalar hazırlanmıştır. Tüm seyahatlerinin gösterildiği, bilgilendirici metin ve vinyetlerin bulunduğu 70x100 cm boyutunda bir genel harita ile, yine aynı boyutta çocuklar için illüstratif bir başka harita daha hazırlanmıştır. Evliya Çelebi’nin seyahat ettiği tüm coğrafyayı kapsayan, biri yetişkinlere diğeri çocuklarımıza yönelik olarak hazırlanan bu temel haritalara  “Evliya Çelebi’nin Dünyası” adı verilmiştir.  Evliya Çelebi Seyahatnamesi ile ilgili bu şekilde bir kartografik çalışma ilk defa gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Evliya Çelebi’nin seyahat ettiği coğrafya, paftalar şeklinde ve genel haritadan daha ayrıntılı olarak tasarlanmıştır. Bu haritalar Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yıl boyunca yurtiçi ve yurtdışında tertip edeceği her etkinlikte “EVLİYA ÇELEBİ’NİN DÜNYASI” sloganıyla sergilenecek olan yirmi yedi parçadan oluşan bu illüstratif harita koleksiyonu Çelebi’nin ve muhteşem eserinin anlaşılmasına önemli katkılar sağlayacaktır.

Bu koleksiyon aşağıdaki parçalardan oluşmaktadır:

1-  Genel bilgi veren daha çok yazılardan oluşan harita+Biyografi+seyahatname(sergi önsözü)

2-   Viyana

3-   Ana Harita – Modern

4-   Anadolu – Genel

5-   İstanbul 

6-   Selanik

7-   Marmara

8-   Karadeniz

9-   Bursa

10-  Edirne

11-  Konya

12-  Erzurum 

13-  Kudüs+Filistin

14-  Saraybosna 

15-  Bağdat

16-  Şam 

17-  Mısır

18-  Nil Deltası+Kızıl Deniz

19-  Balkanlar

20-  Kırım (Bahçesaray)

21-  Ege adaları 

22-  Akdeniz

23-  Kafkaslar

24-  Mekke – Medine (Hicaz) 

25-  Matrakçı Nasuh Tarzı Görsellerle Anadolu Haritası

26-  Genel harita (büyükler için)

27-  Genel harita (çocuklar için)

        Bakanlığımız bu etkinliklerle ve de özellikle Evliya Çelebi Seyahatnamesinin detaylarıyla ilk defa haritalandırılması ile ülkemiz ve dünya için büyük bir değer olan Evliya Çelebi ve büyük eserini, sadece 2011 yılında değil bundan sonra da genç nesiller için her daim yararlanılan bir kaynak olarak değerlendirilmesini sağlamayı ve O’nun kültür dünyasına olan katkısını bir kez daha vurgulamayı amaçlamaktadır.