İZMİR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Ertuğrul Günay, İzmir Ticaret Odası’nca düzenlenen “İzmir Turizmi İçin Acil Zirve Programı”na katıldı.
Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Ertuğrul Günay, İzmir Ticaret Odası’nca düzenlenen “İzmir Turizmi İçin Acil Zirve Programı”na katıldı.
Butik turizm gelişmeli
Yerel kültür özellikleriyle iç içe geçmiş, ağaç boyunu aşmayan konaklama tesislerinin hizmet verdiği butik turizmin moda olduğunu vurgulayan Bakanımız, İzmir’in de bu konuda ciddi potansiyeli bulunduğunu kaydetti. Bakanımız, “Bu konuda İzmir’le işbirliği yapmaya hazırım. Yeter ki bize somut projelerle gelinsin. Proje getirin dedi.
Kente ikinci kruvaziyer limanının yapılmasının şart olduğunu da ifade eden Bakanımız, şöyle devam etti: “Kruvaziyer, zengin turistleri getiriyor. Alsancak Limanı’nın geliştirilmesini düşünelim ama yakın gelecekte bu yetmeyecektir. Şimdiden yeni bir kruvaziyer limanı düşünelim. İnciraltı’na mı planlarız, başka bir yere mi, bunu kısa vadede yapalım.”
İzmir’in, EXPO 2020’ye adaylığını desteklediğini de belirten Bakanımız, sözlerini şöyle tamamladı: “İzmir bir deneyim edindi. EXPO bizi kolektif iş yapma bilincine taşıdı. Yeni dönemde İzmir EXPO adayı olmalıdır, bütün kalbimle desteklerim.”
Bakanımız, toplantıda turizm sektörüyle ilgili 9 ayrı komitenin sözcülerinin sorunlarını ve taleplerini dinledi. İTO Başkanı Ekrem Demirtaş ise, konuşmasında İzmir'in ülke turizminden aldığı payın yüzde 10'a çıkarılması gerektiğini dile getirdi.
Bu sektör sadece turizmde çalışanları değil, 40 ayrı meslek örgütünü ilgilendiriyor. Bir turizm işletmesi hem topluma hem ekonomiye katkı veriyor. Toplam yaşam kalitesini yükseltiyor.
İzmir'de devam eden 17 kazı olduğuna işaret eden Bakanımız, mega müzenin planlamasını da yaptıklarını anlattı. Müze için Agora çevresinde yer tespiti yaptıklarını, müze yapılacak yerin belediye tarafından kamulaştırılarak kendilerine verilmesi gerektiğini savunan Bakanımız, "Evet, bir şehirde müze olmalı. Müze heyecan getirir ama turist getirir dersek o biraz hayal. Agora'yı dijital imkanlarla donatırsak, açık hava gezi merkezi haline getirirsek mega müze kadar önemli olur" yorumunu yaptı.