İZMİR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

27 EYLÜL DÜNYA TURİZM GÜNÜ KUTLAMA MESAJIBilindiği gibi, dünyada turizm bilincinin oluşturulup geliştirilmesi ve turizmin çevresel, ekonomik, politik ve sosyo-kültürel öneminin vurgulanması amacıyla Dünya Turizm Örgütü’nün (WTO) önerisiyle Birleşmiş Milletler, İspanya’nın Torremolinos şehrinde yaptığı bir toplantıda 27 Eylül’ü, Dünya Turizm Günü olarak tespit etmiştir. 

Böylece, 1980 yılından bu yana, her yıl farklı bir ülkenin resmi ev sahipliğinde ve belirlenen özel bir temayla kutlanan 27 Eylül Dünya Turizm Günü, bu yıl da  Biyolojik Çeşitlilik teması altında gerçekleşecek ve kutlanacaktır.

2010 yılının tüm dünyada Uluslararası Bioçeşitlilik Yılı olarak kutlanması nedeniyle, biyoçeşitliliğin turizm açısından önemi ve yeryüzündeki yaşam şartlarının korunmasında sürdürülebilir turizmin rolü konusunda toplum bilincini artırmak için eşsiz bir fırsat sağlamaktadır.

Turizm ve bioçeşitlilik teması özellikle 2010 yılı ile ilgilidir. Biyolojik çeşitliliğin sürekli azalmasından kaygı duyan Birleşmiş Milletler Örgütü 2010 yılını Uluslararası Bioçeşitlilik Yılı olarak ilan etmiştir.

Biyolojik Çeşitlilik sürdürülebilir büyüme için önemli bir turizm varlığıdır. Sağlam ve sağlıklı ekosistemler her yıl milyonlarca turistten yüzlercesini çeken dünya çapındaki binlerce turistik işletmenin ve ürünlerin temel taşıdır. Öncü bir ekonomik faaliyet olarak sürdürülebilir turizm, biyolojik doğal kaynakların korunmasında ve idaresinde önemli bir role ve sorumluluğa sahiptir. Önemli bir gelir ve istihdam kaynağı olarak turizm çoğunlukla bioçeşitliliği korumak için güçlü teşvikler sağlamaktadır. Dahası sürdürülebilir turizm doğal kaynakların korunması ve toplumsal gelişme için önemli bir gelir yaratabilir ve biyoçeşitlilik konularında toplum bilincinin artırılmasına yardımcı olabilir.

Bu sebeble İzmirin Turizmin Bioçeşitliliği konusunda gereken önemi göstereceğine inanıyor, tüm Turizm Sektör temsilcilerinin Dünya Turizm Gününü Kutluyorum.

                  

       Abdülaziz EDİZ
İl Kültür ve Turizm Müdürü