İZMİR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

SWITCHtoHEALTHY Projesi 3’ncü Ortaklar Toplantısı Selanik’te Gerçekleştirildi

Avrupa Birliği-PRIMA tarafından finanse edilen SWITCHtoHEALTHY Projesi 3’üncü ortaklar toplantısı Selanik’te gerçekleştirildi ve ortaklar önümüzdeki dönemde yapılacak işleri kararlaştırdı. İş paketleri liderleri şu ana kadar gelinen nokta ile ilgili sunumlarını yaptı ve SWITCHtoHEALTHY Projesi önümüzdeki dönemde ilk olarak Akdeniz Diyeti Daimi Gözlem Grubu çalışmalarınıbaşlatacaktır.

 

26 Nisan 2023 – SWITCHtoHEALTHY projesi, İtalya, Regione Campania'nın koordinasyonunda Akdeniz Diyetinin Daimi Gözlem Grubunu kurdu. Kalıcı Gözlem Grubu, Akdeniz diyetiyle bağlantılı girişimlerle ilgili bilgi ve veri alışverişini kolaylaştıran bir merkez olarak tasarlanmıştır. Araştırmacılar, politika yapıcılar, gıda endüstrisi, beslenme uzmanları ve tüketiciler dahil olmak üzere çok çeşitli paydaşları bünyesinde bir araya getirmektedir. Daimi Gözlem Grubu, proje koordinatörü Enco srl (İtalya) ve proje ortakları DACC - İklim Eylemi, Gıda ve Kırsal Gündem Dairesi (İspanya), İKTM - İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü (Türkiye) ve CEEBA - Mısır Avrupa İşadamları Birliği Konfederasyonu'nu içermektedir (Mısır).

8 Akdeniz ülkesinden 18 ortağı içeren SWITCHtoHEALTHY projesinin sonuçlarından yararlanan Gözlem Grubu, beslenme ve sağlık sektörlerindeki politika yapıcılara ve paydaşlara politika özetleri ve teknik incelemeler şeklinde değerli bilgiler ve tavsiyeler sağlayacaktır. Tüm araştırma ve tartışma belgeleri www.switchtohealthy.eu web sitesinin özel bir bölümünde bulundurulacaktır.

SWITCHTOHEALTHY projesinin kapsayıcı hedefi, ailelerin sağlıklı beslenme alışkanlıklarını edinme ve sürdürmedeki rolünü güçlendirmeye odaklanarak, Akdeniz gıda modeline daha fazla bağlı kalmaya yönelik olumlu bir beslenme davranışı değişikliği oluşturmaktır. Akdeniz Diyeti, taze meyve ve sebzelerin, kabuklu yemişlerin ve baklagillerin yüksek oranda tüketilmesi dahil olmak üzere temel olarak bitki temelli bir beslenme modeli olarak tanınmış, sağlıklı ve sürdürülebilir bir gıda modelidir. Proje, bu hedefe ulaşmak için uygulamalı eğitim materyalleri ve dijital araçların yanı sıra yemesi kolay sağlıklı atıştırmalık ürünlerle ailelerin elini bu sağlıklı diyeti hayatlarının bir parçası yapmada güçlendirmeye çalışmaktadır.


  • IMG-20230524-WA0002.jpg
  • IMG-20230524-WA0003.jpg
  • IMG-20230524-WA0004.jpg