İZMİR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Selluka Belgesi Sahiplerini Buldu

Günümüzde, içerisinde Kadifekale ve Basmane gibi çok kültürlü ve çok katmanlı öğelerin en güzel şekilde gözlemlenebileceği, dünyanın en eski en büyük açık hava çarşılarından biri olan Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nı da içine alan İzmir Tarihi Liman Kenti, yerli ve yabancı turistlerin Efes’ten sonra İzmir’de en çok ilgi gösterdiği alanlardan biridir.

UNESCO Dünya Mirası geçici listesinde yer alan İzmir Tarihi Liman Kenti’nin asıl listede yer alabilmesi için 2023 yılı haziran ayında Kültür ve Turizm bakanlığımızca değerlendirilmesi ve UNESCO’ya sunulmasını heyecanla beklemekteyiz.

Tam da bu noktada SELLUKA BELGESİ ve PLAKETİ PROJESİ ile UNESCO İzmir Tarihi Liman Kenti sınırları içinde yer alan Kemeraltı Yenileme Alanı’nda mevcut gıda sektöründe hizmet veren işletmelerde Yöresel Lezzet, Servis Kalitesi, Memnuniyet ve Gastronomik Değer vb. kriterleri arttırmayı, onları daha iyiye yöneltmeyi, işletmeler arasında tatlı bir rekabet ortamı ile farkındalık yaratmayı ve nihayetinde de tüketicinin güvenilir gıdaya ulaşmasını hedeflemekteyiz.

Selluka Plaketi ve Belgesi Tarihi Kemeraltı Yenileme Alanı içinde bulunan“Lokanta/Restoran”, “Ayaküstü Lezzetler” “Gıda Ürünleri Satan İşletmeler”e verilmekte olup tarafsızlık ilkesi ile, resmî otorite tarafından uygulanan, hiçbir parasal karşılığı olmayan, menfaat gütmeyen, kapsamlı, ödüllendirmeye dayalıdır.

Bu proje kapsamında 2021 yılında Sayın Valimiz Yavuz Selim KÖŞGER’in de iştirak ettiği bir törenle 13 işletmeye ilk “Selluka Belge ve Plaketleri” verildi.

21-27 Mayıs tarihleri arasında kutladığımız Türk Mutfağı Haftası gibi anlamlı bir hafta içerisinde 5 işletmemize belge ve plaketlerini takdim edeceğiz. Böylece Kemeraltı yenileme alanı içerisinde 18 işletmemiz Selluka belgesini almış olacak.

Dileğimiz Selluka ödülü alan ailenin büyümesi ve her bir işletmenin belli bir kaliteye ulaşarak belgemizi almaya hak kazanmasıdır.

Bu yıl Müdürlüğümüz koordinasyonunda, ilgili kurum ve kuruluşlar iş birliğinde, 22 Mayıs 2023 – Pazartesi günü Tarihi Alsancak Tekel Fabrikası İzmir Kültür ve Sanat Fabrikası’nda.düzenlenen etkinliklerle kutlanan Türk Mutfağı Haftası Açılış Töreninde beş işletmecimiz daha Selluka Belgesi ve Plaketi Ödülüne layık görüldü.

Ankara Dönercisi işletme temsilcisi Çetin YILDIZ, Tarihi Kemeraltı Börekçisi temsilcisi Süleyman Nafiz UĞURLU, Meşhur Hisarönü Şambalicisi Can DOYURGAN, Kurukahveci İlyas Gönen temsilcisi İlyas GÖNEN ve Şekercibaşı Ali Galip temsilcisi Mehmet IRMAK

Selluka Belgesi ve Plaketi Ödüllerini İzmir Valisi Yavuz Selim KÖŞGER’in elinden aldılar.

Selluka Belgesi ve Plaketi Ödülü alan beş işletmelerimizi kutluyor başarılarının devamını diliyoruz.