İZMİR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Ödemiş İpeği

Coğrafi İşaretin Adı : Ödemiş İpeği


Tescil Tarihi : 10.02.2022

Başvuru Tarihi : 29.09.2020

Ürün / Ürün Grubu : İpek / Diğer

Coğrafi İşaretin Türü : Mahreç işareti

Tescil Ettiren : Ödemiş Ticaret Odası

Coğrafi Sınır : İzmir ili Ödemiş ilçesi

Kullanım Biçimi : Ödemiş İpeği ibaresi ve mahreç işareti amblemi, ürünün kendisi veya ambalajı üzerinde yer alır. Ürünün kendisi veya ambalajı üzerinde kullanılamadığında, Ödemiş İpeği ibaresi ve mahreç işareti amblemi, işletmede kolayca görülecek şekilde bulundurulur.

 

Ürünün Tanımı ve Ayırt Edici Özellikleri:

Ödemiş İpeği, yaklaşık 100 yıllık geçmişe sahip olup coğrafi sınırdaki ipek böceği çiftliklerinde üretilir. Bir ipek böceği kozasından, 1500 - 2000 metre kadar kesiksiz Ödemiş İpeği ipliği elde edilebilir. Bu iplikler, ipekli kumaş dokumasında kullanılır.

Ödemiş ilçesinin iklimi; Akdeniz ikliminin tipik özelliklerini taşır. Yazlarının sıcak ve kurak, kışlarının ise ılık ve yağışlı olması, ipek böceklerinin gelişiminde önemli rol oynayan dut ağacının yetişmesi açısından uygun koşulları oluşturur. Dut ağacı, en iyi tınlı, kumlu-tınlı ya da killi-tınlı topraklarda yetişir. Toprağın pH değeri 6,5-7 arasındadır. Özellikle dut ağacının dikildiği yerde, taban suyu toprak yüzeyine yakın olmamalıdır.

Ayrıca coğrafi sınırda bahar mevsiminin erken başlaması, dut ağaçlarının yapraklarının ipek böceğinin beslenebileceği olgunluğa, 1 Nisan’da ulaşılmasını sağlar.