İZMİR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Arslanlar Biberi

Coğrafi İşaretin Adı : Arslanlar Biberi


Tescil Tarihi : 18.08.2022

Başvuru Tarihi : 14.07.2021

Ürün / Ürün Grubu : Biber / İşlenmiş ve işlenmemiş meyveler ve sebzeler ile mantarlar

Coğrafi İşaretin Türü : Menşe adı

Tescil Ettiren : Torbalı Ticaret Odası

Coğrafi Sınır : İzmir ili Torbalı ilçesi Arslanlar köyü

Kullanım Biçimi : Arslanlar Biberi ibaresi ve menşe adı amblemi, ürünün kendisi veya ambalajı üzerinde yer alır. Ürünün kendisi veya ambalajı üzerinde kullanılamadığında, Arslanlar Biberi ibaresi ve menşe adı amblemi, işletmede kolayca görülecek şekilde bulundurulur.

 

Ürünün Tanımı ve Ayırt Edici Özellikleri:

Arslanlar Biberi, İzmir ili Torbalı ilçesi Arslanlar Köyünde yetişen Capsicum Annuum Jalapeno cinsi biberdir. Arslanlar Biberinin geçmişi yaklaşık 120 yıl öncesine dayanmakta olup coğrafi sınırda “yörük biberi” olarak da adlandırılır. Bir önceki senenin ilk hasadından alınan tohumların ekilmesiyle yetiştiriciliği yapılır.

Fidelerin dikimi haziran ayında yapılır, hasadı ise eylül ayına kadar devam eder.

Yaygın olarak yeşil, nadiren olgunlaşmış kırmızı görünüme sahiptir. Arslanlar Biberinin, asit oranı (Laskorbik asit) 100 mg’de 90-120 g olup ağızda hafif acı bir tat bırakır. Bu sebeple özellikle pul biber üretimi için tercih edilir.

Arslanlar Biberinin uzunluğu, olgun haldeyken 5-9 cm’dir. Arslanlar Biberinin bitkisinin gövde kalınlığı 0,4- 2 cm, yerden uzunluğu ise 90-115 cm’dir. Gövde kalınlığı bitkiyi taşıyacak mukavemette olduğundan çubuk desteğine ihtiyaç duymaz.

Ilıman Akdeniz iklimine sahip olan coğrafi sınırda, sıcaklık 15℃ ile 33℃ aralığında olduğu zaman Arslanlar Biberinin verimi artar. Soğuklardan çok fazla etkilenir ve yetiştirme döneminde sıcaklık 0℃’nin altına düştüğü zaman biber çürümeye başlar.

Arslanlar Biberi; oldukça derin, geçirgen, sus tutma kabiliyeti yüksek, besin ve organik maddece zengin bahçe toprağı olan tınlı-kumlu topraklarda yetiştirilir.