İZMİR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Torbalı Kuru Domatesi

Coğrafi İşaretin Adı : Torbalı Kuru Domatesi

Tescil Tarihi : 18.08.2022

Başvuru Tarihi : 14.07.2021

Ürün / Ürün Grubu : Domates kurusu / İşlenmiş ve işlenmemiş meyve ve sebzeler ile mantarlar

Coğrafi İşaretin Türü : Mahreç işareti

Tescil Ettiren : Torbalı Ticaret Odası

Coğrafi Sınır : İzmir ili Torbalı ilçesi

Kullanım Biçimi : Torbalı Kuru Domatesi ibaresi ve menşe adı amblemi, ürünün kendisi veya ambalajı üzerinde yer alır. Ürünün kendisi veya ambalajı üzerinde kullanılamadığında, Torbalı Kuru Domatesi ibaresi ve menşe adı amblemi, işletmede kolayca görülecek şekilde bulundurulur.

Ürünün Tanımı ve Ayırt Edici Özellikleri:

Torbalı Kuru Domatesi; nisan ayında ekimi yapılıp temmuz ayında hasat edilen domateslerin, hasattan hemen sonra ikiye kesilip güneşin altında kurutulduktan sonra yıkanıp tekrar kurutulması suretiyle elde edilen domates kurusudur. Torbalı Kuru Domatesi için en erkenci sanayi domatesi çeşidi olan Lalin F1 çeşidi kullanılır.

Dilimlenmeden veya kalınlığı 6 mm olacak şekilde dilimlendikten sonra vakumlu torbalara konularak satışa sunulur. 13 kg – 14 kg yaş domatesten 1 kg domates kurusu elde edilir.

Torbalı ilçesi iç kesimlerde kaldığından nem oranı azdır. Bu durum domateslerin, güneş altında doğal olarak kuruması için ideal koşulları sağlar ve domatesler, yaklaşık 1 haftada kururlar.

Torbalı Kuru Domatesinin diğer kuru domateslerden bir diğer farkı da kurutma öncesi sadece ikiye bölünmesidir. Diğer domatesler genellikle ikiden fazla parçaya bölünerek kurutulur. Torbalı Kuru Domatesinin sadece ikiye bölünmesinin en büyük avantajı da kurutulmuş domateslerin içerisinde neme yansımasıdır. Nem sayesinde tüketim öncesinde ürünler daha hızlı yumuşamakta ve daha kolay tüketilir. Benzerlerine göre daha yumuşak kalır.