İZMİR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

21-27 Mayıs “Türk Mutfağı Haftası” İzmir'de Kutlandı

Cumhurbaşkanlığımız ve Sayın Emine Erdoğan Hanımefendinin öncülüğünde, Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinasyonunda bu yıl ilk kez gerçekleştirilen 21-27 Mayıs “Türk Mutfağı Haftası” İzmir'de kutlandı.

Etkinlikler 21 Mayıs 2022 tarihinde, İzmir Valimiz Sayın Yavuz Selim KÖŞGER, Dışişleri Bakanlığı İzmir Temsilcisi Büyükelçi Sayın Naciye Gökçen KAYA, İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Sayın Murat KARAÇANTA, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya MUTLU, İzmir Aşçılar Derneği Başkanı Doç. Dr. Turgay BUCAK, il protokolü ve vatandaşlarımızın katıldığı açılış töreniyle başlamıştır.

Konak Atatürk Meydanında düzenlenen açılış töreni Sayın Valimizin açılış konuşmalarıyla başladı, konuşmasında Sayın Valimiz, medeniyetimizin mutfak zenginliğinden söz ederek Türk Mutfağının en özel ve güzel mutfaklardan biri olduğunu ve daha fazla tanıtıma ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanlığı İzmir Temsilcisi Büyükelçi Naciye Gökçen KAYA da, yurt dışı temsilcilikleri tarafından dünyanın farklı ülkelerinde Türk Mutfağını tanıtmak için çeşitlik etkinlikler düzenlendiğini ifade etti.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat KARAÇANTA’da Türk mutfağının hem sağlıklı hem de "atıksız mutfak" felsefesiyle uyumlu olduğunu söyledi.

Açılış töreninin ardından, protokol üyelerine ve meydanda bulunan vatandaşlara, etkinlikler kapsamında İzmir Ticaret Odası, İzmir Ticaret Borsası ve İzmir Aşçılar derneği destekleriyle hazırlanan Ege ve İzmir Mutfağı'na özgü keşkek ve lokma ikramlarında bulunuldu. İzmir Ticaret Borsası coğrafi işaretli ürünlerin tanıtıldığı bir stant kurdu.  

İzmir Devlet Türk Dünyası Dans ve Müzik Topluluğu tarafından verilen konserle sonlanan etkinlikler vatandaşlarımız tarafından da büyük ilgiyle karşılandı.

Türk Mutfağı Haftası Etkinlikleri Yaşar Üniversitesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi ve Olgunlaşma Enstitüsü’nün düzenleyeceği etkinliklerle devam edecektir.