İZMİR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Tour of Türkiye 2022 4. Etap Başladı

57.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu dördüncü etabı, milli mücadelenin başladığı ve zaferle nihayete erdiği, Cumhuriyet tarihi için çok değerli bir yeri olan İzmir'in sembolü Konak Meydan Saat Kulesi'nden başladı 1238 m yükseklikteki vadileri, ormanlık yapısı ve lalesiyle ünlü Türkiye’nin doğa harikalarından birisi olan Manisa Spil Milli Parkı'nda sona erecek.

TUR'un Kraliçe Etabı olarak tanımlanan etapta sahne tırmanışçıların olacak. İzmir Konak Meydanı Saat Kulesi'nden saat 10:50'de nötral start ile başlayan yarış, İzmirlilere görsel bir şölen sunarak Feyzipaşa Bulvarı'ndan, 9 Eylül Meydanı'na, Kültürpark boyunca devam ederek İzmir Limanı üzerinden Altınyol'dan Karşıyaka'ya süzülecek. Karşıyaka Kavşağı’ndan Menemen yönüne devam eden pedallar; Muradiye, Manisa, Emiralem çıkışından sağa saparak döner kavşaktan Manisa Asfaltı Caddesi üzerindeki 40,5 km'deki Türkiye Güzellikleri Pirim Kapısı’ndan geçecek.

Yukarıçobanisa'dan Manisa Turgutlu yolundaki döner kavşaktan 1.çıkışa sağa kıvrılarak devam eden pedallar, İzmir İl Sınırı'ndan geçerek 97.km'deki Sprint Pirim Kapısı’ndan Bağyurdu'na doğru devam edecekler. Yiğitler üzerinden Ören İzmir Caddesi ve İnlik Çarşıklı Küme Evi yönüne pedal basacak dünyaca ünlü bisikletçiler, Okan Caddesi'nden sağlı sollu kıvrılarak döner kavşaktan Akalan Köyü'ne varacaklar. Akalan Köyü'nden Spil Dağı'na doğru sağa dönerek Yukarı Sütçüler Köyü'nden zirveye doğru pedal basacaklar.

TUR, bu etapta deniz kenarındaki serüvenine geçici bir süre ara veriyor. Bugüne kadar deniz kenarından uzak en uzun sürüş yapılacağı 152,1 kilometrelik yarış, Manisa Spil Dağı Milli Parkı’nda sona erecek.