İZMİR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Ödemiş Çekişte Zeytinyağı

Coğrafi İşaretin Adı: Ödemiş Çekişte Zeytinyağı

Tescil Tarihi:
26.10.2020

Başvuru Tarihi: 22.05.2019

Ürün / Ürün Grubu: Zeytinyağı / Tereyağı dâhil katı ve sıvı yağlar

Coğrafi İşaretin Türü: Menşe adı

Tescil Ettiren: Ödemiş Ticaret Odası

Coğrafi Sınırı: İzmir ilinin Ödemiş, Tire, Kiraz, Beydağ, Bayındır ilçeleri ile Aydın ilinin Nazilli, Sultanhisar ve Yenipazar ilçeleri

Kullanım Biçimi: Ödemiş Çekişte Zeytinyağı ibareli aşağıda verilen logo ve menşe adı amblemi ürünün ambalajı üzerinde yer alır. Menşe adı amblemi ve Ödemiş Çekişte Zeytinyağı ibareli logo, ürünün ambalajının üzerinde kullanılamadığında, işletmede kolayca görülecek şekilde bulundurulur.

Ürünün Tanımı ve Ayırt Edici Özellikleri:

Ödemiş Çekişte Zeytinyağı; Çekişte çeşidi zeytinlerin soğuk sıkımı ile üretilir. Zeytin hasadı erken hasat ve çakır hasat olarak bilinen iki dönemde yapılır.

Erken hasat: Çekişte zeytininin yeşil olduğu dönemdir. İklim şartlarına bağlı olarak kasım-aralık aylarında yapılır.

Çakır hasat: Çekişte zeytininin yeşilden pembeye dönüştüğü dönemdir. İklim şartlarına bağlı olarak aralık ayı ortalarından ocak ayı ortalarına kadar yapılır.

Ödemiş Çekişte Zeytinyağı erken ve/veya çakır hasat edilen çekişte çeşidi zeytinlerin hamur haline getirildikten sonra bu hamurun soğuk sıkım olarak bilinen 27˚C’nin altındaki sıcaklıklarda tekniğine uygun işlemler ile elde edilen doğrudan tüketime uygun natürel sızma zeytinyağı sınıfına giren bir üründür.

Erken hasat ve çakır hasat edilen Çekişte zeytinlerinden üretilen Ödemiş Çekişte Zeytinyağının duyusal özellik olarak kendine has renk, tat ve kokusu bulunmakta ayrıca meyvemsi özellik, acılık ve boğazda bıraktığı yakıcılığı yüksektir. Ödemiş Çekişte Zeytinyağının serbest asitlik değeri (oleik asit cinsinden) en fazla %0,8’dir.