İZMİR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Ödemiş Köftesi

Coğrafi İşaretin Adı: Ödemiş Köftesi

Tescil Tarihi:
12.04.2021

Başvuru Tarihi: 11.12.2019

Ürün / Ürün Grubu: Köfte / Yemekler ve çorbalar

Coğrafi İşaretin Türü: Mahreç işareti

Tescil Ettiren: Ödemiş Ticaret Odası

Tescil Ettirenin Adresi: Üç Eylül Mahallesi Gençlik Caddesi No: 2 Ödemiş İZMİR

Coğrafi Sınırı: İzmir ili Ödemiş ilçesi

Kullanım Biçimi: Ödemiş Köftesi ibaresi, Ödemiş Köftesi ibareli aşağıda verilen logo ve mahreç işareti amblemi, ürünün kendisi veya ambalajı üzerinde yer alır.

Ürünün kendisi veya ambalajı üzerinde kullanılamadığında, Ödemiş Köftesi ibaresi, Ödemiş Köftesi ibareli logo ve mahreç işareti amblemi, işletmede kolayca görülecek şekilde bulundurulur.

Ürünün Tanımı ve Ayırt Edici Özellikleri:

Ödemiş Köftesi; dana veya doğurmamış düve etinden yapılan silindir şeklinde ve çiğ iken 14-15 cm piştiğinde ise 9-11 cm uzunluğunda olan köftedir. İçeriğinde irmik kullanılması, kendine has özellik kazandırır.

Ödemiş Köftesi, geleneksel olarak kalaylanmış bakır tabakta servis edilir. Hazırlanan pişmemiş köftelerin, soğuk zinciri bozulmadan satışa sunulması mümkündür.

Geçmişi eskiye dayanan ve üretimi ustalık becerisi gerektiren Ödemiş Köftesinin, coğrafi sınır ile ün bağı bulunur.

Üretim Metodu:

Ödemiş Köftesinde kullanılan etler, tercihen Ödemiş ve çevresindeki bölgelerdeki yetişen dana veya doğurmamış düve etleridir. Ödemiş Köftesinin hazırlanması için gereken malzemeler aşağıdaki gibidir.

1 kg dana veya doğurmamış düve eti

1 kg irmik

5-8 g yemeklik tuz

3 g kimyon

3 g karabiber

4 g kekik

Dana veya doğurmamış düve etinden kıyma çekilir ve homojen hale gelmesi için karıştırılır. Diğer malzemeler eklenip karma makinesi ile iyice karıştırılır. Karıştırma işleminde irmiğin karışım içinde görünmeyecek hale gelmesi esas alınarak yaz aylarında yaklaşık 8 dakika, kış aylarında ise 5 dakika kadar karıştırılması gerekir.

Köfte hamuru yuvarlak hale getirilip yavaş devirde çalışan kıyma makinesine koyulur. Kıyma makinesinin ağzından silindir şeklinde çıkan köftelik hamurdan, 14-15 cm uzunluğunda köfteler kesilir. Hazırlanan köfteler tepsilere dizilir ve soğuk ortamda (0-4 ℃) ortalama 8-12 saat dinlendirilir.

Ödemiş Köftesi, odun kömürü ile yanan ızgarada normal ateşte pişirilir. Köftelerin ateşten is almaması için ateş ile köfteler arasında yaklaşık 10 cm mesafede olmalıdır. Pişen köftelerin uzunluğu 9-11 cm olmalıdır.

Ödemiş Köftesi; ekmek dikey ve dikdörtgen şekilde dilimlenir. Ayrı bir yerde de eritilmiş tereyağına acı olmayan kırmızı toz biber eklenir ve bu hazırlanan bu yağa bandırılan ekmek ile servis edilir ve acı olmayan kırmızı toz biberli ekmek ile servis edilir. Bir porsiyon ekmekte, 7 tane köfte bulunur. Ödemiş Köftesinin servis tabağına ayrıca; bakır tavada tereyağında, diriliğini kaybetmeden pişirilmiş 3-4 domates dilimi, ızgarada pişirilmiş bir adet közlenmiş biber veya doğranmış maydanoz da eklenebilir.

Ödemiş Köftesi, pişmemiş halde ambalajlanıp soğuk zincir bozulmadan satışa sunulabilir. Hava almayacak şekilde vakumlanarak muhafaza edilir ve +4 derecede 30 gün – 18 derecede 100 gün bekleme süresi vardır. Ürün çözüldükten sonra 3 gün içerisinde tüketilmelidir.