İZMİR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Tire Beledi Dokuması

Ürünün Adı : Tire Beledi Dokuması
   

Tescil Tarihi: 17.12.2020

Başvuru Tarihi: 28.02.2020

Coğrafi İşaretin Adı: Tire Beledi Dokuması

Ürün / Ürün Grubu: Dokuma / Dokumalar

Coğrafi İşaretin Türü: Mahreç işareti

Tescil Ettiren: Tire Ticaret Odası

Coğrafi Sınırı: İzmir ili Tire ilçesi

Kullanım Biçimi: Tire Beledi Dokuması ibaresi ve mahreç işareti amblemi, ürünün kendisi veya ambalajı üzerinde yer alır. Ürünün kendisi veya ambalajı üzerinde kullanılamadığında, Tire Beledi Dokuması ibaresi ve mahreç işareti amblemi, işletmede kolayca görülecek şekilde bulundurulur.

Ürünün Tanımı ve Ayırt Edici Özellikleri:

Yaklaşık 500 yıllık bir geçmişe sahip olan Tire Beledi Dokumasının, Tire ilçesi ile ün bağı bulunur.

Tire Beledi Dokuması, esasen pamuklu dokuma olup çözgü ipliği olarak ipek de kullanılabilir. Tire Beledi Dokumasında düz ve sade ifadeli geometrik süslemeler bulunur ve bu dokumalar döşemelik, sancak, seccade ve sanduka örtüsü olarak da kullanılır.

Tire Beledi Dokuması yaklaşık 40-50 motiften oluşur. Bu motifleri goğuşlu, kol, sık yıldız, seyrek yıldız ve düz desenleri oluşturur. Günümüzde Tire Beledi Dokumalarında en çok kullanılan motif Süleyman nakışında kullanılan yıldız motifidir. Tire Beledi Dokumasında kullanılan renkler mavi, lacivert, beyaz, siyah, sarı, yeşil ve kırmızıdır. Tire Beledi Dokumasının en önemli özelliği çift katlı olmasıdır. Bundan dolayı çok sağlam kumaşlardır.

Siyah ve beyaz renkli çözgü iplerinin farklı pedallara basılarak ayrılması sonucunda üst çözgüyü oluşturan siyah iplerden desen oluşturacak istenilen renkteki atkı geçirilir, altta kalan beyaz çözgülerden de astarı oluşturmak için beyaz atkı atılarak çift katlı dokuma elde edilir. Dokumanın alt tarafı beyaz olup diğer tarafı beyaz, siyah, sarı, yeşil, kırmızı, mavi, lacivert renklerdedir. Bu çift taraflı kumaş dokumanın desenleri ile birleşir.