İZMİR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Kemalpaşa Kirazı

Coğrafi İşaretin Adı: Kemalpaşa Kirazı

Tescil Tarihi:
24.03.2021 

Başvuru Tarihi: 05.02.2020

Ürün / Ürün Grubu: Kiraz / İşlenmiş ve işlenmemiş meyve ve sebzeler ile mantarlar

Coğrafi İşaretin Türü: Menşe adı

Tescil Ettiren: Kemalpaşa Tarımı Destekleme Ve Geliştirme Derneği

Tescil Ettirenin Adresi: Alsancak Mh. Kıbrıs Şehitleri Cd. Kenet Sitesi 134/1/32 Konak İZMİR

Coğrafi Sınır: İzmir ili Kemalpaşa ilçesi

Kullanım Biçimi: Kemalpaşa Kirazı ibareli aşağıda verilen logo ve menşe adı amblemi, ürünün kendisi veya ambalajı üzerinde yer alır. Ürünün kendisi veya ambalajı üzerinde kullanılamadığında, Kemalpaşa Kirazı ibareli logo ve menşe adı amblemi, işletmede kolayca görülecek şekilde bulundurulur.

Ürünün Tanımı ve Ayırt Edici Özellikleri:

Kemalpaşa Kirazı, İzmir ilinin Kemalpaşa ilçesinde Prunus mahaleb L. anaçları üzerine aşılı Prunus avium L. 0900 Ziraat, Regina, Napolyon, Early Lory ve Early Burlat çeşidi kiraz ağaçlarının meyveleridir. Kemalpaşa ilçesi, Manisa Spil Dağı ve Nif Dağı arasındaki verimli havzada bulunur. Bölge toprakları organik madde açısından zengindir. Kemalpaşa ovası, 260 m yüksekteki Belkahve eşiği ile İzmir Körfezi kıyısında yer alan ovadan ayrılır.

Coğrafi sınır içerisinde, İzmir Körfezinden başlayarak Nif ve Spil dağları arasındaki boğazdan gelen sürekli bir esinti hakimdir. Bu esinti, kirazların gerek duyduğu soğuklamayı sağlar ve olgunlaşma döneminde aşırı ısınmadan korur. Bu boğaz sayesinde kiraz meyvesi için ideal klimatik ortamı sağlar. Coğrafi sınırdaki iklim koşulları sayesinde Kemalpaşa ilçesinde hasat edilen kirazlar kuzey yarım kürede ilk hasat edilen kirazlardandır. Nisan ayında ovada başlayan kiraz hasadı devam eden aylarda Nif Dağı eteklerinde yer alan yayla kirazlarının toplanması ile temmuz ayına kadar devam eder. Kemalpaşa Kirazı 26-34 mm çapındadır ve meyve yüzeyi en az %95 oranında kırmızı renktedir.

Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde Kemalpaşa ilçesinde yetişen kirazlardan bahsedilmektedir. Her yıl

Kemalpaşa’da Kiraz Festivali düzenlenmektedir