İZMİR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Bornova Misket Üzümü

Coğrafi İşaretin Adı: Bornova Misket Üzümü

Tescil Tarihi: 07.04.2021

Başvuru Tarihi: 13.02.2019

Ürün / Ürün Grubu: Üzüm / İşlenmiş ve işlenmemiş meyve ve sebzeler ile mantarlar

Coğrafi İşaretin Türü: Menşe adı

Tescil Ettiren: Bornova Belediyesi

Coğrafi Sınırı: İzmir ili Bornova, Menderes, Seferihisar, Urla, Torbalı ve Menemen ilçeleri ile Kemalpaşa ilçesinin Halilbeyli mahallesi

Kullanım Biçimi: Bornova Misket Üzümü ibareli aşağıda verilen logo ve menşe adı amblemi, ürünün kendisi veya ambalajı üzerinde yer alır. Ürünün kendisi veya ambalajı üzerinde kullanılamadığında, Bornova Misket Üzümü ibareli logo ve menşe adı amblemi, işletmede kolayca görülecek şekilde bulundurulur.

Ürünün Tanımı ve Ayırt Edici Özellikleri:

Bornova Misket Üzümü, Vitis vinifera L. türüne ait, misket kokulu yerel bir çeşitten elde edilir. Salkımları orta boyda, konik silindirik şeklindedir. Taneleri beyaz-sarı renkli, çekirdekli, yuvarlak ve orta büyüklükte, kalın kabuklu, sulu ve düşük asitlidir. En belirgin özelliği güçlü aroması ve lezzetli yapısıdır. Baskın misket kokusu meyvede, üzüm suyunda algılanır. Hasadı ağustos ayı içerisinde yapılır.

Önemli gezginlerden Evliya Çelebi 1671 de İzmir’e geldiğinde o zamanki adıyla Burunabat (Bornova)‘ı da ziyaret etmiş ve beyaz renkli, kokulu ve bölgeye özel üzümden (Bornova Misket Üzümü) özellikle büyük bir beğeni ile bahsetmiştir. Geçmişten günümüze Bornova Misket Üzümü bölge yerel pazarlarında sofralık, şaraplık ve şıralık olarak değerlendirilmiştir. Bornova Misket Üzümü 1900’lü yılların ortalarına kadar az da olsa kurutularak da değerlendirilmiştir.

Bornova Misket Üzümünün yaprak, sürgün ve üzüm özelliklerinin tanımlamasında devletlerarası bir kuruluş olan “Dünya Bağ ve Şarap Organizasyonu (OIV)” tarafından üzüm çeşitlerini tanımlayıp kataloglamada kullanılan standart kodlar ve kriterler kullanılmıştır.