İZMİR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

İzmir Edebiyat Müze Kütüphanesi Açıldı

İlimiz Bornova İlçesinde bulunan İzmir Edebiyat Müze Kütüphanesi, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Sayın, Ahmet Misbah Demircan'ın katıldığı bir törenle hizmete açılmıştır.

İZMİR EDEBİYAT MÜZE KÜTÜPHANESİ

Dünyanın birçok ülkesinde tanınmış yazarlar adına edebiyat evleri ve müzeleri bulunmaktadır. Edebiyat evleri ve müzeleri bulundukları kentin, edebiyat ve estetik kültürünün yaşandığı ve geliştirildiği ortamlardır. Ülkemizde edebiyat müze kütüphaneleri açıldıkları illerde İl Halk Kütüphanelerine bağlı “Uzmanlık Kütüphaneleri” olarak hizmet vermektedir.

Edebiyat Müze Kütüphaneleri, bulundukları ilin kültürel dokusunu ve mimari özelliklerini yansıtan estetik niteliği yüksek bağımsız binalarda hizmet veren, bulundukları kentin, edebiyat ve estetik kültürünün yaşandığı ve geliştirildiği ortamlardır. İlimiz Bornova ilçesi Erzene Mahallesinde bulunan yaklaşık 540 kapalı alana sahip ve eski Böcek Müzesi olarak bilinen Tristramp Köşkü, Edebiyat Müze Kütüphanesi olarak hizmet vermektedir. Birinci Katındaki 37 “Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü” nün kullanımında kalması koşuluyla, 2012 yılında Bakanlığımıza tahsis edilerek restore edilmiş ve Bakanlığımızın 05.05.2020 tarihli makam onayı ile “İzmir Edebiyat Müze Kütüphanesi” olması uygun görülmüştür.

Koleksiyon

İzmir Edebiyat Müze Kütüphanesi’nin koleksiyonunda; İzmir’de doğmuş ya da uzun yıllar yaşamış, yöreyle bütünleşmiş yazarların eserleri ve kendileri hakkında yazılmış çalışmalardan oluşturulmuş özel koleksiyonlar ile müze kütüphaneciliği felsefesine uygun kitaplar, o yörede üretilmiş yazma eserlerin tıpkıbasımları, yazarlara ait objeler (yazarların kullandığı kalem, daktilo vb. araç gereçler) bulunmaktadır. Kütüphanenin materyal sayısı; satın alınan kitaplar, Atatürk İl Halk Kütüphanesi koleksiyonunda bulunan Kent Arşivi koleksiyonu ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden bağışlanan eserler ile birlikte 5.108’e ulaşmıştır. Kütüphane’de 1.965 adet Dünya Edebiyatı, 661’i Çocuk Edebiyatı eserleri olmak üzere adet 2.846 Türk Edebiyatı ve 100 adet İzmir Kent Kitaplığı koleksiyonu yer almaktadır. Edebiyat Müze Kütüphanesi’nde aynı zamanda Nobel Edebiyat Ödüllü yazarların eserleri ile Bakanlığımız tarafından yürütülen Türk Kültür, Sanat ve Edebiyatının Dışa Açılması Projesi (TEDA) kapsamında desteklenen, 60’dan fazla dile çevrilmiş Türkiye ve Türk Edebiyatına ilişkin 197 kitap bulunmaktadır. 

Panolar

İzmir Edebiyat Müze Kütüphanesi’nde yer alan panolarda; bölgemizin tanınmışedebiyatçılarının özgeçmişleri, İzmir edebiyatına katkı sağlayanlar ile İzmir tarihi ve kültürüne katkıda bulunanların isimleri sergilenmektedir. Aynı zamanda İzmir’e yapılmış ithaflar, İzmir şiirleri; İzmir’in edebiyat geçmişi gibi metinler de panolarda yer almaktadır. Pano metinlerinin tamamı, bakanlığımız tarafından uygun görülmüştür.

Potansiyel Kullanıcı Grupları

Edebiyatçılar, akademisyenler, öğrenciler ve kitap dostları başta olmak üzere toplumun tüm bireylerine ücretsiz hizmet verecek olan Kütüphane’nin, TEDA Projesi kapsamında 60’dan fazla dile çevrilmiş Türkiye ve Türk Edebiyatına ilişkin kitaplar ile aynı zamanda İzmir’e gelecek yabancı ziyaretçiler için de çekim alanı olması hedeflenmektedir.

Edebi ve Kültürel Etkinlikler   

Edebiyat Müze Kütüphanesi; edebiyatçıların, eleştirmenlerin yayıncıların, çevirmenlerin ve edebiyatla ilgili sivil toplum kuruluşlarının edebiyata ilişkin etkinlikleri için açık olacak; mekânda aynı zamanda estetik kültür ile ilgili etkinlik ve sergiler düzenlenecektir.

İzmir Edebiyat Müze Kütüphanesi’nin ilimizin kültürel dokusunu ve mimari özelliklerini yansıtan binası, koleksiyonu ve etkinlikleri ile dinamik bir müze kütüphane olarak İzmir Edebiyatı’nın vitrini olması hedeflenmektedir. 

Edebiyat Müze Kütüphanesi açılışı (9).jpeg