İZMİR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Dünya Kahvaltı Günü

Dışişleri Bakanlığımızca, Van'da 1 Haziran 2014 tarihinde 51.793 kişinin katılımıyla düzenlenen kahvaltının, en kalabalık katılımlı kahvaltı olarak Guinness Rekorlar Kitabına kaydedilmesi üzerine Haziran ayının ilk Pazar gününün  "Dünya Kahvaltı Günü" olarak ilan edilmesi amacıyla çalışmalar başlatılmıştır.

Bilindiği üzere Van Kahvaltı Kültürü 2020 yılında ulusal envanterimize kaydedilmiş ve halen UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesine başvuru için sıra beklemektedir.

Türk mutfak kültürünün özel ve önemli bir parçası olan, yabancı ziyaretçilerin de giderek daha çok ilgi gösterdiği "Türk Kahvaltısı"nın dünyada bir marka haline getirilebilmesi ve ülkemizin tanıtımına katkı sağlaması amacıyla yurtdışı ve yurtiçi temsilciliklerimizin katkıları, ülkemizdeki yabancı misyonların da katılımlarıyla, Haziran ayının ilk Pazar gününün "Dünya Kahvaltı Günü" olarak ilan edilmesi yönündeki girişimlere destek olunması amacıyla bazı etkinliklerin düzenlenmesi öngörülmüştür.

Dünyanın en zengin üç mutfağından biri olan Türk Mutfağının kendine özgü kahvaltı biçiminin ve özellikle de İzmir Kahvaltı kültürünün tüm dünyaya tanıtılması amacıyla, tüm İzmirli hemşehrilerimizin düzenledikleri tekli ve/veya toplu  kahvaltılarının sosyal medyadaki tüm hesaplardan (Twitter, Instagram, Facebook gibi) #DünyaKahvaltıGünü, #WorldBreakfastDay, #Sundayfunday, #TurkishBreakfastDay" gibi sloganlar eşliğinde 06 Haziran 2021 Pazar günü paylaşılarak dünya genelinde üst sıralara taşınması için destek verilmesini arzu ediyoruz.

Tüm dünyada tanıtım için en önemli mecra olan sosyal medyada İzmirin ve geleneksel kahvaltı kültürünün üst sıralara taşınması ilimizin ve ülkemizin tanıtımına büyük katkıları olacaktır.

Destekleriniz için şimdiden teşekkür eder, ileriki yıllarda tüm şehir toplu olarak birlikte ortak kahvaltı sofralarında buluşmayı ve kutlamayı umut ederiz.

Haydi İzmir kahvaltı sofrasına!