İZMİR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Tire Şiş Köfte

Coğrafi İşaretin Adı: Tire Şiş Köfte

Tescil Tarihi:
12.02.2021
 

Başvuru Tarihi: 27.03.2020

Ürün / Ürün Grubu: Köfte / Yemekler ve çorbalar

Coğrafi İşaretin Türü: Mahreç işareti

Tescil Ettiren: Tire Ticaret Odası

Tescil Ettirenin Adresi: Yeni Mah. İsmail Taşlı Cad. 25/13 Tire İZMİR

Coğrafi Sınırı: İzmir ili Tire ilçesi

Kullanım Biçimi: Tire Şiş Köfte ibaresi ve mahreç işareti amblemi, ürünün kendisi veya ambalajı üzerinde yer alır. Ürünün kendisi veya ambalajı üzerinde kullanılamadığında, Tire Şiş Köfte ibaresi ve mahreç işareti amblemi, işletmede kolayca görülecek şekilde bulundurulur.

Ürünün Tanımı ve Ayırt Edici Özellikleri:

Geçmişi 1900’lü yıllara kadar uzanan Tire Şiş Köfte, yağ oranı en fazla %20, toplam et protein oranı kütlede en fazla %16 civarında olan dana veya sığır etinden üretilen ince uzun köftelerdir. Etler eskiden sadece zırhlama yöntemiyle kıyma haline getirilirken günümüzde, kıyma makinası kullanılmaktadır.

Tire ile ün bağı bulunan Tire Şiş Köfte piyasaya; odun ateşinde ön pişirme işlemi yapıldıktan sonra dondurulmuş halde veya tereyağında tam olarak pişirildikten sonra sade, domatesli veya domatesli yoğurtlu olarak sıcak halde sunulur.

Üretim Metodu:

Yağ oranı en fazla %20 olan dana veya sığır etleri; kemik, damar, sinir, zar ve fazla yağından ayıklanır.

Temizlenen et en fazla %2 oranında tuzlanır. Tire Şiş Köfte harcı tercihen unsuz olur veya en fazla %2 oranına kadar buğday unu ilave edilebilir. Tuz ve un dışında başka bir şey kullanılmaz. Tuzlanan et 3 veya 3,5’luk kıyma makinası süzgecinden 2 kez geçirilerek kıyma haline getirilir. Elde edilen kıyma 16-24 saat, 0- 4℃ aralığında dinlendirilmeye bırakılır. Dinlenen kıyma tekrar kıyma makinasının 3 veya 3,5’luk süzgecinden geçirilerek sıkma aşamasına getirilir. Sıkma için 50 cm uzunluğunda, 5 mm kalınlığında krom kare şiş gereklidir. İnce uzun köfte haline getirilen kıyma, şişlere dizilir ve odun ateşindeki mangal üzerinde merkez ısısı minimum 72ºC olana kadar tütsülenerek ön pişirmeden geçirilir.

Ön pişirmeden geçirilen köfteler, şişten çıkarılarak oda sıcaklığında soğuyuncaya kadar dinlendirilmeye bırakılır. Soğuyan Tire Şiş Köfteleri daha sonra soğuk hava deposu veya 0 - 4℃ dolaplarda 16-24 saat süre ile dinlendirilmeye bırakılarak muhafaza edilir.

Tire Şiş Köfte iki şekilde tüketiciye sunulur.

1. 0-4℃ 16-24 saat dinlendirilen ve ön pişirme yapılarak vakum şartlarına uygun hale gelen Tire Şiş

Köfteler, gıda sağlığına uygun koruyucu gıda gazlı vakum makinalarında, sızdırmaz kaplarda, son kullanma tarihleri belirtilerek vakumlanır. 0- 4℃ sıcaklıkta muhafaza edilerek yarı mamul halde tüketiciye sunulur.

2. Bakır tavalarda tereyağında pişirilen Tire Şiş Köfte, aşağıda belirtilen geleneksel sunum şekillerinde tüketicilere servis edilir.

* Tereyağlı Sade: Mangalda tütsülenmiş Tire Şiş Köfteler gazlı ocakta bakır tavada tereyağında pişirilir.

150g’lık porsiyonlarda sıcak servis yapılır.

* Tereyağlı Domatesli: Mangalda tütsülenmiş Tire Şiş Köfteler gazlı ocakta bakır tavada domates ilave edilerek tereyağında pişirilir. 150g’lık porsiyonlarda sıcak servis yapılır.

* Tereyağlı Domatesli Yoğurtlu: Mangalda tütsülenmiş Tire Şiş Köfteler gazlı ocakta bakır tavada domates ilave edilerek tereyağında pişirilir ve içinde yoğurt bulunan servis tabağında 150g’lık porsiyonlarda sıcak servis yapılır.

Bu sunum şekillerine ilaveten tercihen Tire Şiş Köftenin üstüne kıyılmış maydanoz da ilave edilebilir.