İZMİR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

İzmir Film Festivali Milyonlara Ulaştı


Türkiye'nin ilk ve tek vizyon filmleri festivali olan İzmir Film Festivali’nin üçüncüsü bu yıl 22-26 Eylül tarihleri arasında düzenlendi. Festival İzmir’in adını bir kez daha dünyanın dört bir tarafına taşımayı başardı.


İzmir Film Festivali 169 ülkeden milyonlarca izleyiciye ulaştı…


Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğinde ASİTEM tarafından düzenlenen 3. Uluslararası İzmir Film Festivali'nde halk oylaması rekoru kırıldı. Festivalde 5 milyon 363 bin 27 oy kullanılarak yeni bir rekora imza atılmış oldu.

Kültür ve Turizm Bakanlığını temsilen Festivale katılan,  İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Sayın Murat Karaçanta,  törende yaptığı konuşmada “Türk sinemasının yanı sıra İzmir’in kültür sanat yaşamı için de son derece önemli olan ve geleneksel hale gelmesini dilediğim festival bu kapsamda önemli bir yere sahiptir. Özellikle halkın oylarının belirleyici olması ve bu yönde yüksek bir katılımın sağlanmış olması festivalin ne kadar sahiplenildiğinin de bir göstergesidir” dedi.

ASİTEM/ Sinema ve Televizyoncular Meslek Birliği Başkanı Muammer SARIKAYA da “Altın Artemis ödüllerini Covit 19 sürecinde dijitalde yaptığımız organizasyonlarla vermemize rağmen bir kez daha başarılı bir süreç yaşadık. Yurt dışı ve yurt içinde 3 aydır sürdürdüğümüz tanıtım kampanyaları ile dünyanın dört bir tarafına ulaşmayı başardık. İzmir’in ve Türk Sinemasının adını milyonların kanalıyla 169 ülkeye ulaştırdık” diyerek Türk filmleri ve dizilerinin dünyanın dört bir tarafında ilgi ile izlendiğini belirtti.

Bu yıl, En İyi Film Ödülü’nü “Koğuştaki Mucize”, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü “Damla Yılmaz”, En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü “Aras Bulut İynemli” ve En İyi Yönetmen Ödülü’nü “Mehmet Ada Öztekin”in kazandığı festivalde ayrıca çeşitli dallarda pek çok ödül dağıtıldı.

  • Foto1.JPG
  • Foto2.JPG
  • Foto3.JPG