İZMİR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Bakanımızın İzmir Ziyareti

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy 15.06.2020 (pazartesi) günü İzmir’deydi. Bakanımız ilk olarak Nisan ayında UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’ne kabul edilen “İzmir Tarihi Liman Kenti”nin merkezi olan Kemeraltı’nı gezdi. Buradaki tarihi yerleri gezen ve bu esnada esnafla sohbet eden Bakanımız daha sonra TARKEM’in Abacıoğlu Hanı’ndaki ofisinde, yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Bakan Ersoy ve beraberindeki heyet görüşmenin ardından, Smyrna Agorası’nda UNESCO sürecindeki gelişmelerle ilgili bir basın toplantısı gerçekleştirdi.

Bakan Ersoy “Bu projeden elde edilen gelirlerin bir kısmı projenin altyapısında kullanılırken, bir kısmını da Kemeraltı’ndaki projelere aktarılacak. Biliyorsunuz Kemeraltı ve çevresi “İzmir Tarihi Liman Kenti” olarak UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’ne girdi. Kalıcı listeye girmesi için de elbirliğiyle çalışıyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi de bu konuda emek veriyor, onlara da teşekkür ediyoruz. Kemeraltı’nın istenilen, özlenen günlerine gelmesi için uzun yıllardır çalışan, gönüllülük esasına göre kurulmuş olan TARKEM var. TARKEM’i UNESCO Dünya Mirası asıl listesine girmesi için Bakanlığın resmi temsilcisi olarak atadık ve bir protokol imzaladık. Bu bağlamda eksikleri tamamlayıp hızlı bir şekilde asıl listeye girmek için Kültür ve Turizm Bakanlığımız, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve TARKEM ile elbirliği yaparak Alan Yönetim Planı ve UNESCO Dünya Miras Listesi adaylık dosyasını hazırlayacağız.” dedi.

Basın toplantısının ardından Smyrna Antik Kenti Kazı Başkanı Doç. Dr. Akın Ersoy, Bakan Mehmet Nuri Ersoy ve beraberindekileri kazı alanında gezdirerek alan hakkında bilgi verdi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'a ziyaretinde, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener, Kültür ve Turizm İl Müdürü Murat Karaçanta ve diğer ilgililer eşlik etti.
Bakan Ersoy, daha sonra İzmir Ticaret Odası’nda düzenlenen Çeşme Projesi değerlendirme toplantısına katıldı.

  • İZMİR 15 HAZİRAN 1.jpg
  • İZMİR 15 HAZİRAN 2.jpg
  • İZMİR 15 HAZİRAN 3.jpg
  • İZMİR 15 HAZİRAN 4.jpg
  • İZMİR 15 HAZİRAN 5.jpg
  • İZMİR 15 HAZİRAN 6.jpg
  • İZMİR 15 HAZİRAN 7.jpeg
  • İZMİR 15 HAZİRAN 8.jpeg