İZMİR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Seferihisar Mandalinası

SEFERİHİSAR MANDALİNASI

Ürünün Adı              : Mandalina               

Coğrafi İşaretin Adı : Seferihisar Mandalinası

Coğrafi Sınırı            : Seferihisar ilçesi Merkez, Sığacık, Doğanbey ve Ürkmez yöreleri

Başvuru Tarihi         : 14.08.2013

Tescil Tarihi              : 2018         

Ürünün Tarihçesi, Tanımı ve Ayırt Edici Özellikleri: 

İzmir’in Seferihisar ilçesinde mandalina tarımı 1953 yılında 600 adet satsuma dikilmesiyle başlamıştır. Zamanla İlçe, mandalina yetiştiriciliği ve ihracat açısından ticari anlamda öne çıkmıştır. Seferihisar ilçesinde mandalinanın tanıtımına yönelik her yıl hasat mevsimi başında mandalina festivali düzenlenir.

2013 yılında Seferihisar Belediyesi tarafından Satsuma cinsi mandalinanın coğrafi işaretini almak üzere Türk Patent Enstitüsü’ne başvuru yapılmış, detaylı incelemelerin ardından bölgenin mandalinasını “Seferihisar Mandalinası” adıyla tescilleme kararı alınmıştır.

Seferihisar Mandalinasının ayırt edici özellikleri şunlardır:

İnce ve pürüzsüz kabuğa sahip olması, ince dilim zarı, satsuma mandalinine özgü basıklığı göstermesi, kendine özgü tat ve aroması nedeniyle tüketici tarafından tercih edilmektedir. Kuzeyi kapalı, güneyi açık, nem birikimi sağlayan bölgede Satsuma mandalina türünün kabuğu daha ince olmakta ve meyve şekli yassılaşmaktadır. Bu iki özellik ise yörede yetişen mandalinaları ulusal ve uluslararası piyasada tercih edilir hale getirmiştir. Diğer yörelerde yetişen mandalinalardan farklı olmak üzere Seferihisar Mandalinasının rengi ağaçtayken sararmaktadır.