İZMİR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Değerli Hocamız İzmir'in Urla ilçesindeki Limantepe Su Altı Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Hayat Erkanal 79 yaşında hayatını kaybetti.

Türk arkeolojisine yeni ufuklar açan ve ülkemize onlarca bilim insanı kazandıran, hocamız... Ankara Üniversitesi emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Hayat Erkanal, 28 Temmuz 2019 tarihinde 79 yaşında vefat etmiştir. Kendisi, 1986-1990 yılları arasında Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih – Coğrafya Fakültesi Dekan Yardımcılığı, 2000-2007 yılları arasında Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih – Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. 2006 yılında kuruculuğunu ve ilk müdürlüğünü yaptığı Ankara Üniversitesi Mustafa V. Koç Deniz Arkeolojisi Uygulama ve Araştırma Merkezi (ANKÜSAM) ve 1990’lı yılların başından bu yana başkanlığını yürüttüğü İzmir Bölgesi Kazı ve Araştırma Projesi (IRERP) kapsamında Liman Tepe, Bakla Tepe, Kocabaş Tepe, Çeşme – Bağlararası ve Girnavaz Höyük kazılarını yürütmüştür. Prof. Dr. Hayat Erkanal, 2018 yılında Ankara Üniversitesi Gönüllü
Arkeoloji Profesörü unvanını almıştır. Bu güne kadar yürütmüş olduğu disiplinlerarası ve uluslararası katılımlı çalışmaları ile Anadolu, Mezopotamya ve Ege arkeolojileri konusunda ortaya koyduğu yeni yaklaşımlar ve yetiştirdiği öğrencilerle Türkiye arkeolojisine hayatı boyunca hizmet etmiştir. 

Kendisine Allah'tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileriz.