İZMİR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

İzmir'in Lezzet Öyküsü

İzmir’in Lezzet Öyküsü

İzmir’e özgü mutfak kültürünün ve yemek çeşitlerinin tanıtılması ve turizm sektöründe yer alması amacıyla,  Müdürlüğümüz tarafından,  akademik ve uzman bir kadro ile farklı kurum temsilcilerinden oluşan geniş bir işbirliği içerisinde yürütülen İzmir mutfak kültürü konulu çalışma, “İzmir’in Lezzet Öyküsü” ismi altında iki cilt halinde yayınlanmıştır.

Kitabın birinci cildinde; İzmir Mutfağı ve Tarihsel Süreç, Akdeniz Mutfağı ve İzmir, Uygarlık Yaratan Ürünler ve İzmir, İzmir’in Et, Süt ve Deniz Ürünleri, İzmir’de Yemek Sokak ve Özel Günler şeklinde bölümlere yer verilmiştir.

İkinci ciltte; yaklaşık iki yüz tarif arasında, İzmir’in kültürel çeşitliliğini yansıtacak şekilde seçilmiş tarifler yer almaktadır. Tarifler, ilgi duyan herkesin yapabileceği şekilde ölçülendirilmiş ve pratik pişirme yöntemleriyle verilmiştir. Her tarif kendine özgü küçük ipuçları ve yöresel notlarla zenginleştirilmiştir.

Farklı alanlardan geniş bir uzman ve araştırmacı kadrosu ile birlikte oluşturduğumuz “İzmir’in Lezzet Öyküsü”nün yararlı olması ve keyifle okunmasını diliyoruz.

  • IMG_3013.JPG
  • lezzet öyküsü kitabı.jpg