İZMİR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

İzmir Devlet Opera Ve Balesi -Ülkemizde İlk Kez- 23 Şubat’ta İSPANYOL RENKLERİ Adıyla Bir Gösteri Sunuyor

İzmir Devlet Opera Ve Balesi -Ülkemizde İlk Kez- 23 Şubat’ta İSPANYOL RENKLERİ Adıyla Bir Gösteri Sunuyor…

Zarzuela bestecilerinin çeşitli eserlerinden alınan bölümlerden oluşan İspanyol Renkleri, 23 Şubat 2019 Cumartesi günü saat 20.00’da İZDOB Elhamra Sahnesi’nde İzmirlilerin beğenisine sunuluyor.

İzmir Devlet Opera ve Balesi solistleri, orkestrası, korosu ve balesinin görev alacağı İspanyol Renkleri, konuk İspanyol koreograf Carlos Vilan’ın reji ve koreografisiyle sahneleniyor. Şef Tulio Gagliardo yönetiminde sunulacak olan eserin dekor tasarımları Çağda Çitkaya, kostüm düzenlemeleri Sevcan Yenihayat Horozgil tarafından hazırlandı. Koro şefliğini Orhan Öner Özcan üstlendi; ışık tasarımları da Müfit Özbek’e ait. İspanyol Renkleri’nde rol alan solistler şunlar: sopranolar Nurgün Baburhan, Beril El, Filiz Güneş, Nazlı Alptekin, Ebru Kaptan, Burcu Sayın, Aytül Büyüksaraç, Burçin Savigne ve Ayşe Tek, tenorlar Murat Direk, Serkan Taylan, Oğuz Çimen, Aydın Uştuk ve Lorenzo Mok Arranz, baritonlar Murat Duyan, Cihan Özmen, Gökhan Koç, İnanç Makinel ve Cengiz Sayın.    

İspanyol Renkleri’nde; F. M. Torroba’nın Luisa Fernanda, F. A. Barbieri’nin El barberillo de Lavapies, F. Alonso’nun La linda tapada, R. Sautullo ve J. Vert’in La leyenda del Beso ve La del Soto del Parral, A. Vives’in Dona Francisquita, J. Serrano’nun Alma de Dios, P.Luna’nın El Nino Judio,  P. Sorozabal’ın La tabernera del puerto, M. F. Caballero’nun Gigantes y Cabezudos, J. Guerrero’nun Los Gavilanes adlı zarzuelalarından çeşitli bölümler, orkestra ve koro eşliğinde, solo şarkılar, danslarla süslenerek sahnelenmektedir.

İspanyol ulusal müziğinin melodileri ile oluşturulan ve adına zarzuela denen müzikli sahne gösterisi, 17. yüzyıl başlarında İspanya’da doğmuştur. Daha çok opereti andıran bir yapıya sahip olan zarzuela, sahne üzerinde seyircinin ilgisini çekebilecek tüm unsurları içermekte. Oyunlarda, öyküyü renklendirmek adına müzik, dans, zengin dekor ve kostümler kullanılarak kendine özgü bir form oluşturulmuştur.

İspanyol Renkleri, 23 Şubat’taki prömiyerin ardından; 26 ve 28 Şubat’ta, 9 ve 12 Mart’ta Elhamra Sahnesi’nde, 19 Mart’ta da Bornova Kültür ve Sanat Merkezi’nde İzmirlilerin izlenimine sunulacak. 

  • 210219_izmirdob_ispanyolrenkleri_(zarzuela) (2).jpg
  • 210219_izmirdob_ispanyolrenkleri_(zarzuela) (3).jpg
  • 210219_izmirdob_ispanyolrenkleri_(zarzuela) (4).jpg
  • 210219_izmirdob_ispanyolrenkleri_(zarzuela) (5).jpg
  • 210219_izmirdob_ispanyolrenkleri_(zarzuela) (6).jpg