İZMİR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

İzmir Devlet Opera Ve Balesi 9 Ocak’ta KAHVE AŞKI Adlı Gösteriyi Elhamra Sahnesi’nde İzmirlilerin Beğenisine Sunuyor

İzmir Devlet Opera Ve Balesi 9 Ocak’ta KAHVE AŞKI Adlı Gösteriyi Elhamra Sahnesi’nde İzmirlilerin Beğenisine Sunuyor…

Johann Sebastian Bach’ın Kahve Kantatı, 3 numaralı orkestra süitinden Air, Gavot I ve Gavot II ile Mi Majör Keman Konçertosu müzikleri ile sunulacak olan Kahve Aşkı, 9 Ocak 2019 Çarşamba günü saat 20.00’da -İzmir’de ilk kez- sahnelenecek.

Kahve Aşkı, Toper Makina Sanayi’nin katkılarıyla sahnelenmektedir.

Librettosu Friedrich Henrici tarafından yazılan Kahve Kantatı’nın konusu üzerine temellenen Kahve Aşkı, şef Ahmet Kahyaoğlu yönetiminde ve Fatma Yakar’ın rejisi ile sahneleniyor. Eserin dekor tasarımı Kaan Güreşçi, kostüm tasarımı Gülay Korkut Dinç, ışık tasarımı Sedat Özen ve koreografisi Şebnem Şenel tarafından yapıldı. Beril El, Ayşe Özmen, Murat Direk, Mehmet Alp Özkazanç, Doğukan Özkan ve Gökhan Varkan’ın solist olarak görev aldığı Kahve Aşkı’nda keman soloyu Tolga Kulak çalacak.

Bach’ın 1735 yılında yazıp, aynı yıl Leipzig’de Cafe Zimmermann’da dünya prömiyerini yaptığı Kahve Kantatı’nda, on sekizinci yüzyılda sosyal bir sorun olarak algılanan kahve bağımlılığı hicivsel bir dille anlatılmaktadır. Eserin İzmir sahnelemesinde; Bach’ın Kahve Kantatı müziğine 3 numaralı orkestra süitinden Air, Gavot I ve Gavot II ile Mi Majör Keman Konçertosu müzikleri de eklenerek Kahve Aşkı adıyla bir gösteri oluşturulmuştur.

On sekizinci yüzyılda Leipzig’de bir kafede geçen Kahve Aşkı’nın konusu şöyle: Kahve içmenin (özellikle de kadınlar için) terbiye kurallarına aykırı olduğu bir dönem yaşanmaktadır. Kahve bağımlısı Lieschen, kafede tanışıp âşık olduğu Erzahler’in evlenme teklifini, kahve içmesine izin vermesi halinde kabul eder. Aşıkların evlenmeleri için ayrıca Lieschen’in babası Schlendrian tarafından da izin çıkması gerekmektedir… Babadan izin almak kolay olmayacaktır; mutlu son ancak bir dizi zorluk sonucu gerçekleşecektir.

Kahve Aşkı, 9 Ocak’taki prömiyerin ardından bu sezonda; 11, 24 ve 29 Ocak’ta İzmirlilerin izlenimine sunulacak. 

  • AA DSC_0096.jpg
  • AA DSC_0325.jpg
  • AA DSC_0446.jpg
  • AA DSC_0610.jpg