İZMİR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

İzmir Devlet Opera Ve Balesi’nden Baleseverlere Yeni Yıl Armağanı; FINDIKKIRAN

İzmir Devlet Opera Ve Balesi’nden Baleseverlere Yeni Yıl Armağanı; FINDIKKIRAN...

İzmir Devlet Opera ve Balesi, 22 Aralık 2018 Cumartesi günü saat 20.00’da Çaykovski’nin Fındıkkıran adlı iki perdelik balesini İzmirlilerin beğenisine sunacak.

Bir kutlama eseri olması nedeniyle, tüm dünyada Noel ve yeni yıl kutlamaları sırasında sahnelenen Fındıkkıran, İzmir’de de aralık ve ocak aylarında sahnelenecek.

Ünlü Rus besteci Çaykovski’nin ölümünden kısa bir süre önce yazdığı Fındıkkıran, Alman yazar E.T.A.Hoffman’ın halk öykülerinden derlediği “Fındıkkıran ve Fareler Kralı” adlı eserinden alınarak baleye uyarlanmıştır. Masalsı bir yapıya sahip olan eser, koreografları da çocuklar gibi etkilemiş, çok sayıda ünlü koreograf bu eseri sahnelemiştir. Dünyada ilk kez 18 Aralık 1892’de St.Petersburg’da Mariinsky Tiyatrosu’nda Petipa’nın koreografisiyle sahnelenen eser, daha sonraki yıllarda Rusya’da ve Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde onlarca koreograf tarafından sahnelenmiştir.

Ülkemizde ilk kez 1968-69 sezonunda Ankara’da sahnelenen Fındıkkıran İzmir’de Mehmet Balkan koreografisiyle sahneleniyor. İZDOB Orkestrasını Şef Tulio Gagliardo hazırladı. Lale Balkan’ın sahneye koyduğu eserin dekorları Tayfun Çebi, kostümleri Sevtaç Demirer tarafından hazırlandı. Fındıkkıran’ın ışık tasarımcılığını da Fuat Gök üstleniyor. Eserde başlıca rolleri; Aslı Çilek, Burcu Olguner, Boğaçhan Bozcaada, Dolun Doyran, Çağın Hazar Özideş, Sülün Duyulur, Çisil Bozcaada, Bülent Özdemir, Doruk Demirdirek, Burak Bilgilioğlu, Oben Yıldırım, üstleniyorlar. Hülya Nüfusçu tarafından hazırlanan İZDOB Çocuk Balesi ve Başar Ünal tarafından hazırlanan İZDOB Çocuk Korosu sanatçıları da Fındıkkıran’da görev alacaklar.

Fındıkkıranınkonusu şöyle: İlk kez yılbaşı ağacının süslendiği, yıllar öncesinin Almanyası’nda belediye meclisi başkanı, eşi ve çocukları yeni yılı kutlamak üzere toplanmışlardır. Hediyelerini alan çocuklar mutludurlar... Evin havası konuk olan Dr. Drosselmeyer’in gelişiyle değişir. Başkanın kızı Clara’nın vaftiz babası olan bu konuk, çocuklar tarafından çok sevilmektedir; çocukların oyunlarına katılmakta ve sihirbazlık numaraları yapmaktadır. Clara’ya yeni yıl hediyesi olarak oyuncak asker şeklinde garip bir fındık kıracağı getirmiştir. Oyuncağına sarılan Clara’yı kardeşi Fritz rahatsız etmektedir. İki kardeş çekişirken oyuncak kırılır. Büyük kardeş Louise ve nişanlısı fındık kıracağını onarırlar... Konuklar gittikten sonra Clara oyuncağına sarılarak uyur; Clara’nın rüyasında fındıkkıracağı bir prense dönüşecek; birlikte buz ve kardan oluşan cazibeli bir harikalar ülkesine seyahat edeceklerdir...

Fındıkkıran, bu sezonda; 22 Aralık’taki prömiyerden sonra, 25, 27, 29 Aralık 2018, 8, 10, 12, 14 ve 26 Ocak 2019,  9 ve 12 Şubat 2019 tarihlerinde yinelenecek.  

  • Fındıkkıran 20.jpg
  • Fındıkkıran 24.jpg