İZMİR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Ege Sultani Üzümü

EGE SULTANİ ÜZÜMÜ

Ürünün Adı: Çekirdeksiz Üzüm

Coğrafi İşaret:Ege Sultani Üzüm

Coğrafi İşaret Türü: Menşe İşareti

Coğrafi Sınırları: Manisa'nın tüm ilçeleri, İzmir'in Kemalpaşa,Menemen, Menderes, Bayındır, Torbalı İlçeleri, Denizli’nin Çal, Çivril, Güney, Buldan Bekilli ilçeleri.

R.G. Yayın Tarihi:27.07.2003

Tescil Tarihi:06.02.2003

Ürünün Tanımı: Çekirdeksiz Üzüm Vitis vinifera L. türüne giren kültür asması üzümlerdir.

Ürünün Özellikleri:

Asma Özellikleri: Kuvvetli gelişir, verimli toprak ister. Asmalar oldukça güçlü gelişmekte olup genellikle kumlu ve kumlu tınlı topraklarda kendi kökleri üzerinde, killi, killi-tınlı ve sorunlu topraklarda (tuzlu, kireçli, nematodlu vb.) ise anaç kullanılarak yetiştirilir. Salkımları konik, uzun silindirik yapıda, normal sıklıkta olup 250-500 g ağırlıktadır. Ekolojik seçiciliği vardır, soğuğa hassastır. Yapraklan beş parçalı, sap cebi, kapalı, orta büyüklükte ve tüysüzdür.

Yaş Meyve Özellikleri: Salkımlar kanatlı, taneleri söbü, uzun ve yuvarlak olup, sarı-sarı yeşil renktedir. 120-180 gram 100 tane ağırlığına sahip, sulu, etli ve gevrektir. Taneler, çekirdeksizdir.

Kuru Meyve Özellikleri: Naturel (ağartılmamış) kuru üzüm, hiçbir işlem görmeden veya tabii renk ve yapısını korumak ve çabuk kurumasını sağlamak için, bandırma eriyiğine bandırılarak, tekniğine uygun olarak güneşte kurutulmuş üzümdür. Renk ve irilik özelliklerine göre 'Tip Numarası" verilir ve buna göre sınıflanır. Tip numaraları 8’den 1’e kadar 4 grup olarak verilir. Açık sarı renkli ve iri üzümler en yüksek tip numarasını alırlar.

  1. Renk yönünden 4 farklı grup uygulanır. %40-70 oranında açık sarı renkli taneler, % 30-44 Oranında açık kahve renkli taneler, %0-14 oranında koyu kahve renkli taneler, %0-10 oranında siyah renkli taneler.
  2. İrilik yönünden 100 gramındaki tane sayısı dikkate alınır. 100 gram kuru üzümdeki tane sayısı 270-345 adet arasında değişmekte, -+5 tolerans (257-357 adet) gösterilebilmektedir.

Ağartılmış çekirdeksiz kuru üzüm kurutulmadan önce veya kurutulduktan sonra kimyasal yollarla ağartılmış kuru üzümdür.


Kaynak

www.turkpatent.gov.tr