İZMİR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Kongre ve Fuar Turizmi

İzmir’in en önemli avantajı coğrafi konumu ve iklim şartlarının kongre turizmi için çok elverişli olmasıdır. Kongre organizatörleri de kongre düzenlenecek kentin seçimini yaparken genellikle iklim koşulları uygun bölgeleri tercih etmektedirler. İklimin ılıman olması kongre turizmini olumlu yönde etkilemektedir.

İzmir’e ulaşımın kolaylığı ve ulaşım imkanlarının çeşitliliği, karayolu, havayolu, denizyolu ve demiryolu bağlantılarının bulunması, ayrıca şehir içi ulaşımda metro ağının varlığı kongre turizmi açısından önemlidir.

Bir şehrin sahip olduğu tarihi ve kültürel değerleri de kongre turizmine yönelik talebi etkilemektedir. Katılımcıların organizasyon sonrası boş zamanlarında şehrin arkeolojik değerlerini ziyaret etmesi, kültür turlarına yönelik imkânlardan yararlanması sağlanır. Turizm faaliyetlerindeki çeşitlilikler kongre turizminin gelişmesine uygun ortam yaratmaktadır. İzmir ili ve çevresinde kongre delegelerinin en çok ilgisi çeken yerler Efes, Bergama, Meryem Ana Evi ve kent merkezindeki Agora Ören Yeri’dir.  Kentin alt yapısı, tarihi yerleri, rekreasyon alanları kadar üst yapısı da kongre turizminin gelişimini önemli ölçüde etkilemektedir. Kongre turizminde önemli üst yapı yatırımları arasında kongre merkezleri, kongre salonları ve kongre merkezli oteller yer almaktadır.

İzmir’de birçok konaklama işletmesi çatısı altında toplantı salonları mevcuttur. Ayrıca çeşitli meslek ve kültür-sanat merkezlerinin de bünyesinde toplantı salonları bulunmaktadır.

Swiss Otel, Kaya İzmir & Convention Otel, Çeşme Altınyunus Oteli, Çeşme Sheraton Hotel, Wydnham Grand İzmir Özdilek, Richmond Ephesus Otel, Özdere Paloma Pasha Otelleri kongre turizmine uygun olarak inşa edilmiş konaklama tesislerindendir.

İzmir ilinin sahip olduğu coğrafik ve iklimsel özellikler ile turistik değerler dikkate alınarak kongre turizmi geliştirilmelidir. Kongre turizmi mevsim uzatıcı, turizm gelirlerini arttırıcı özelliği nedeni ile İzmir için oldukça önemlidir.