İZMİR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

İZMİR PARMAKLARINIZIN UCUNDA PROJESİ’NİN TANITIM KOKTEYLİ YAPILDI

                                                                                        

  

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile İZKA arasında Bilgi Toplumuna Dönüşüm ve Bilgi İletişim Teknolojileri Mali Destek Programı kapsamında imzalanan 26 Aralık 2014' te başlayan 12 ay süreli ve 876 bin 200 TL bütçeli İzmir Parmaklarınızın Ucunda adlı projemizMüdürlüğümüz koordinatörlüğünde; İzmir Kültür ve Turizm Derneği, Dokuz Eylül Üniversitesi ile Yaşar Üniversitesi ortaklığında yürütülmektedir.

 

Projenin amaçları arasında İzmir ilinin, yerli-yabancı mevcut ve potansiyel turistler tarafından bilinmesi, tarihi, kültürel ve doğal zenginliklerinin ulusal ve uluslararası ölçekte daha etkili bir yöntem olan inovatif bilişim teknolojileri kullanılarak tanıtılması, İzmir’e gelen yerli ve yabancı turistlerin seyahatlerinin kolaylaştırılması, ziyaretçilerin kent hakkında kolayca bilgi edinmelerinin mümkün kılınması, İzmir’e gelen ziyaretçilerin seyahat deneyimlerini sosyal medya üzerinden paylaşmaları sayesinde destinasyona çekicilik kazandırılması ve rekabet gücünün arttırılması yer almaktadır.

 

Bugüne kadar İl genelinin tamamına yönelik tanıtımlarda kullanılmamış olan bilişim tekniklerinin kullanılacağı bu proje mevcut altyapıların geliştirilmesi için Ege bölgesinde yer alan diğer illere de örnek teşkil edecektir.

 

Ayrıca oluşturulacak İzmir Turizm Bilgi Sistemi altyapısı ile hedef kitleye bilgi kirliliğinden arındırılmış metinsel, işitsel bilgi ve en güncel görseller bir arada sunulacaktır.

 

Yerli ve yabancı, mevcut ve potansiyel ziyaretçilerin kette gitmek istedikleri yerlere nasıl ulaşılacağını öğrenmelerini sağlayarak yaşadıkları deneyimden memnuniyetlerinin en üst düzeye çıkarılması sağlanacaktır.

 

İzmir Turizm Bilgi Sistemi’nin(ITBS) tamamlanmasında sonra İTBS’nin mobil uygulama modülü geliştirilmesi, “İzmir Turizm Tanıtım Merkezi” (ITTM) oluşturulması, İzmir İlinde belli noktalara kiosklar yerleştirilerek tanıtımımıza destek verilmesi, İlimize Adnan Menderes Havalimanı, Alsancak Limanı ve Çeşme Limanlarından giriş yapan ziyaretçiler için karşılama mesajı ve mobil uygulama linkini göndermek üzere GSM operatörleri ile anlaşma yapılması planlanmaktadır.

 

Projemiz 25 Aralık 2015 tarihinde tamamlanacak. Ancak oluşturulan altyapı ve kullanılan inovasyona dayalı bilişim teknolojileri sayesinde veriler sürekli güncellenebilecek, yeni bilgiler, belgeler, görseller eklenebilecek ve böylelikle İzmir’in modern çağın gereklerine uygun teknolojilerle tanıtımına yönelik projemizin sürekliliği sağlanmış olacaktır.

          
 
 
  • 1.
  • 4.
  • 2.
  • 3.