İZMİR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Avrupalı Seçkin Destinasyonlar Projesi

Avrupa Komisyonu tarafından düzenlenmekte olan Avrupalı Seçkin Destinasyonlar (EDEN) projesinin 2015 yılı teması “Turizm ve Yerel Gastronomi” olarak belirlenmiştir. Projenin Türkiye’de uygulanmasında Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkili olup, 2015 yılı EDEN Projesi ulusal destinasyonunun seçimine yönelik süreç 13.07.2015 tarihinde başlatılmıştır.

 

Proje teklif çağrısı duyurusu Bakanlığımız http://www.turizm.gov.tr ve http://eden.kulturturizm.gov.tr internet sitelerinin duyurular bölümünde yayınlanmıştır.

 

Eden projesinin amacı özetle; her yıl bir tema çerçevesinde düşük turist yoğunluğuna sahip turizm alanlarının ortaya çıkarılması ve seçilen destinasyonların tanıtımlarının yapılmasıdır. EDEN’in 2015 yılı teması olan “Turizm ve Yerel Gastronomi” projesi kapsamında, turizm arzını oluştururken gastronomi ve yerel lezzetlerine vurgu yapan bir ulusal destinasyon ve dört finalist destinasyon seçilecektir. Teklif çağrısında ayrıntıları yer alan özellikleri sağladığı düşünülen destinasyonlar başvurarak, 2015 yılı EDEN Ulusal Destinasyonu seçilebilmek için aday olabilirler.

 

Türkiye Ulusal Destinasyonu, ilan edilen kriterler çerçevesinde başvuran adaylar arasından, Bakanlığımızda oluşturulan bir değerlendirme komisyonu tarafından belirlenecek olup, kazanan destinasyon hem yurt içinde 2015 yılı Türkiye Ulusal Destinasyonu ödül töreninde, hem de yurt dışında Avrupa Komisyonu tarafından Brüksel’de düzenlenecek ödül töreninde ülkemizi temsil edecek ve tanıtımını yapabilecektir.