İZMİR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

39. Turizm Haftası Açılışı

Bu yıl 39. Turizm Haftası’nın açılışı UNESCO Dünya Kültürel Mirası adayı olan Selçuk İlçesinde yapıldı.

 

1 hafta sürecek olan Turizm Haftası etkinliklerine İzmir Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtına çelenk konulmasıyla başlandı. Meydandaki törende saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdülaziz Ediz ile ildeki turizm sektörü temsilcileri Anıt’a çelenklerini koydular. İzmir Kökler Dans Topluluğu'nun dans gösterisiyle buradaki tören sona erdi. Ardından, Selçuk ilçesindeki programa geçildi. Selçuk’ta gün boyu süren açılış etkinlikleri kapsamında ilk olarak Selçuk Belediye Başkanı Zeynel Bakıcı’nın ev sahipliğinde Ahmet Taner Kışlalı Salonu’nda İzmir Valisi Mustafa Toprak’ın öncülük ettiği brifing verildi. Sabah saatlerindeki programa İzmir Valisi Mustafa Toprak, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Sırrı Aydoğan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdülaziz Ediz, Selçuk Kaymakamı Ayhan Boyacı, Garnizon Komutanı Jandarma Yüzbaşı Gökhan Yusuf Özdemir, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu, Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, Selçuk Ticaret Odası Başkanı Koray Yolcu, Pamucak Turizm Yatırımcılar Birliği (PATUYAP) Başkanı Sadun Alp, Selçuk Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hayri Güller, Selçuk Kent Konseyi Başkanı İrfan Yıldız, Belediye Başkan Yardımcıları ve Meclis Üyeleri katıldı.

 

“Turizm, İzmir’de hak ettiği yeri bulacak…”

 

Selçuk tören alanındaki etkinlikler kapsamında açılış konuşmaları yapıldı. Vali Mustafa Toprak; “Güzel şeyler oluyor ülkemizde ve turizm sektöründe de hak ettiğimiz yeri alıyoruz. 2023 yılında Cumhuriyetimizin 100. Yıldönümüne denk gelecek şekilde 50 milyon turisti ve 50 milyar dolar geliri de alacak kadar hedefi koymuş haldeyiz. Bu hedefe ulaşabilmek açısından İzmir çok önemli. Deniz, kum, güneş, tarih gibi turizmin her bir çeşidinin mevcut olduğu İzmir’i ilçeleriyle birlikte turizme katkı sağlayan bir noktaya taşımak gayretindeyiz” ifadelerini kullandı.

 

Büyükşehir Başkan Vekili Sırrı Aydoğan da; “Doğu Akdeniz’in en iyi konumunda kurulmuş olan Efes’te Turizm Haftasının başlatılması isabetli olmuştur. Buraya yakışmış, iyi bir başlangıç olmuştur. Coğrafyamız Mezopotomya’dan İzmir’e kadar bir Anadolu coğrafyası. Bu coğrafyadan inanılmaz büyük medeniyetler geçmiş ve Türkiye olarak artık bu değerlerin kıymetini bilmemiz gerekiyor. Sağlık ve kültür turizmleri mümkün. Bizler yerel yönetimler olarak kendi sorumluluklarımızı yerine getiriyoruz. Turizm İzmir’de hak ettiği yeri bulacaktır” dedi.

 

Selçuk Kaymakamı Ayhan Boyacı; “Bir bayram sevinciyle bu güzel dakikaları yaşıyoruz. Etik Başkanımız bugün turizmcilerin bayramı dedi. Turizmcilerin bayramı demek 75 milyonun bayramı demektir. 50 yan sanayide istihdam sorununa katkıda bulunan bu sektör 50 ayrı sektörde istihdamı beraberinde taşımakta kutluyorum. Özellikle Selçuk’taki işletmecilerin yüzde 90-95’i yerli halkımızdan oluşuyor. Ev geçindiren gençlerimizi işe alarak onların geçinmelerine katkıda bulunuyorlar.  Önümüzdeki ve müteakip sezonlarda rızıkları bol olsun.” açıklamasını yaptı.

 

Selçuk Belediye Başkanı Zeynel Bakıcı ise, “39.’sunu kutlayacağımız Turizm Haftası şenliklerinde önemli kutlamalar gerçekleşiyor. Bu yılın turizm sezonunun bereketli olması açısından bu günün anlamının altını çizmek istiyoruz. Turizm Haftası önemlidir özelliklede Selçuk’ta bu haftanın başlaması daha da önemlidir. Biz 8500 yıllık tarihe sahip topraklarda yaşıyoruz ve bu değerlerin önemini aklımızda tutmak zorundayız. Her tarafı arkeolojik ve doğal değerlere sahip olan bu toprakların hakkını vermek zorundayız.  Bu manada Turizm Haftasının bolluk, bereket getirmesini diliyorum” dedi.

 

ETİK Başkanı Mehmet İşler, “1994 yılında Selçuk Dünya Kültür Mirası listesine girebilmek için başvurdu. Özellikle Efes için. 2011 yılında Bergama başvurdu ve kalıcı listeye girdi. Efes daha önce çoğulcu ve katılımcı olmayan çabalardan dolayı ve imar planlarının dikkatli çalışmamasından dolayı geciken çabalarımız bugün itibariyle nihai sonuca gelmiştir. 13 olan dünya eserleri listesine Haziran sonu itibariyle bir tane daha ilave ettireceğiz. 40 tane de aday adayı olan eserimiz var. UNESCO’ya bu sayılarla Türkiye’nin başvuruda bulunmuş olması gerçekten ülkemizin ne kadar zengin olduğunun bir göstergesidir. Bu yüzden Selçuk’umuzun algıda seçicilik ve farkındalık yaratarak ön plana çıkarılmasını sağlamak adına Turizm Haftasını burada kutlayalım dedik. Çok değerli Selçuk Belediye Başkanı başta olmak üzere tüm birimlerin katkılarıyla bugün turizme yakışan çok güzel bir kutlama yapıyoruz. Tüm turizm sektörü paydaşları adına şükranlarımı sunuyorum. 999. sıradan UNESCO listesine giren Bergama’nın ardından  Efes’inde 104. sırada yer almasını canı gönülden diliyorum.” dedi.

 

Yağışa Aldırmadılar…

 

Selçuk Meydanı’ndaki açılış töreni sırasında başlayan sağanak yağış, protokol, konuklar ve Selçukluları yıldırmadı. Yağmur altında piste çıkan İzmir Olgunlaşma Enstitüsü öğrencileri ‘Bir Çağ Masalı Ege’ isimli defileyi sergiledi. İzmir Devlet Türk Dünyası Dans ve Müzik Topluluğu’nun seslendirdiği müziklere eşlik eden konuklar, Sakız Adası Müzik Grubu’nun konseriyle de eğlenceli saatler geçirdi. Gün boyu süren etkinlikler Selçuk Efes Kent Belleği’nde 8 Eylül Ortaokulu öğrencileri tarafından yapılan ‘Efes UNESCO Yolunda’ konulu Resim Sergisi Açılışı ile sona erdi.