İZMİR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

TRAVEL TURKEY İZMİR 2010 AÇILDI

Turizm alanındaki en önemli buluşmalardan biri olan Travel Turkey 2010 İzmir Turizm Fuar ve Konferansı, bu yıl dördüncü kez İZFAŞ, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) ve Hannover-Messe International İstanbul işbirliği ile organize edildi.
  

  

Partner illeri Ordu ve Osmaniye, uluslararası partner ili Hırvatistan’ın başkenti Zagreb olan Travel Turkey İzmir, yurtiçi ve yurtdışından birçok sektör profesyonelini İzmir’de buluşturdu.

Özellikle uluslararası ziyaretçilerin büyük ilgi gösterdiği fuar, çevre ülkelerden çok sayıda satın alıcıya ev sahipliği yaptı.

Bu yıl özellikle Yunan Adaları, Travel Turkey İzmir’e büyük ilgi gösterdi. Midilli, Sakız, Samos adalarından çok sayıda firmanın yer aldığı fuara, Yunanistan’ın yanı sıra Tunus, Suriye, Hırvatistan, Güney Afrika, Etiyopya, Almanya, Kosova, Makedonya, KKTC, Irak,  İtalya, Ürdün, Mısır ve İngiltere’den de 36 firma katıldı.

  

  

  

Travel Turkey İzmir 2010 Turizm fuarı kapsamında Yunanistan, İspanya, Hırvatistan, Karadağ, Katar, Kosova, Rusya, İtalya, Mısır, Bosna Hersek, Birleşik Arap Emirlikleri ve İran’da faaliyet gösteren tur operatörleri ve seyahat acentalarından satın alıcılar ile turizm basını“Hosted Buyer Programı” adı altında katılımcı firmalarla işbirliği yapmak üzere fuara katıldı.  Bu özel program çerçevesinde, fuar alanında oluşturulan workshop alanı ile yabancı satın alıcılar stant sahibi turizmcilerle bir araya getirilerek yüz yüze görüşmeleri sağlanıyor. Bu sayede oluşturulan iş platformu ile yerli ve yabancı turizmcilerin profesyonel bir ortamda iş bağlantıları yapmaları ve ülkenin turizm gelirlerini artıran sözleşmelere imza atmaları hedefleniyor. Türk Hava Yolları’nın ve Swissotel Grand Efes Oteli’nin destekleriyle gerçekleştirilen programa toplam 21 destinasyondan uluslararası satın alıcılar katıldı.

  

  Travel Turkey İzmir’de bu yıl  ‘Butik Oteller’, ‘Macera, Spor, Dalış Turizmi’ ve ‘Sağlık Turizmi’ gibi yeni özel bölümler de yer aldı..  

Tayland, Makedonya, Libya, Irak, Tanzanya ve Etiyopya gibi ülkeler ve Doğu Anadolu, Serhat, Karacadağ ve Kuzeydoğu Kalkınma Ajansları fuarda ilk kez katılımcı olarak yer aldılar..

Dünyanın ve Türkiye’nin farklı destinasyonlarını başta İzmir halkı olmak üzere çevre illerden seyahat severlerle de buluşturan fuarın, tüketiciye yönelik olan son iki gününde katılımcı firmalar tarafından düzenlenen etkinlikler, yemek sunumları, çekilişler ve özel dans gösterileri yer aldı..

Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde düzenlenen fuara geçtiğimiz yıl 17 ülkeden 435 firma katıldı. Fuarı 36 ülkeden 14.829 kişi ziyaret etmişti.