İZMİR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Termal Turizm

Termal turizm boyutunda İzmir’de tarih öncesi dönemlerden beri gerek Spa-Welness yönüyle, gerekse tedavi amaçlı olarak termal kaynaklardan yararlanılmıştır.

İzmir önemli termal kaynakları da bünyesinde barındırmaktadır. Öyle ki; Balçova Agamemnon, Allianoi, Asklepion, Karakoç, Çeşme-Şifne (Reisdere)  vb. gibi pek çok kaplıcasıyla antik dönemlerden beri şifa dağıtmış olan kent, günümüzde de aynı işlevini devam ettirmektedir.

Bununla birlikte Bayındır Ilıcaları, Bergama Kaplıcaları, Menemen Ilıcaları, llıcagöl Ilıcası, Tavşan Adası Ilıcası, Çeşme Ilıcaları, Şifne Kaplıca ve Çamuru, Seferihisar Kaplıcaları, Urla Ilıcaları (Malkoç içmeleri) ve Gülbahçe Ilıcalarında halen termal turizm yapılmaktadır. Kaplıcalarda, sıcak su, çamur banyosu ve içme suları bulunmakta, modern tıbbın imkânlarından da yararlanılarak, farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

 İl genelinde; değişik sıcaklık aralıklarında (27 – 153 ºC) ve yüksek debiye sahip termal kaynaklar mevcuttur. Bu özelliklerinin yanı sıra, termal suların yüzeye yakın olması, diğer termal alanlara karşı büyük rekabet avantajı sağlamaktadır.